Esnafın Beklentisi Büyük

03 Kasım 2015, Salı - 14:31

1 Kasım seçim sonuçları Türkiye piyasalarında adeta bayram havası estirdi.

Borsa İstanbul dünyanın en fazla yükselen borsası olurken, TL de dolara karşı en fazla değer kazanan para birimi oldu. Üçüncü seçim olasılığını ortadan kaldıran tek parti iktidarının sadece bir günlük kazancı bile 100 milyar TL'ye ulaştı.

TL DEĞER KAZANDI
Geçen haftanın son işlem gününde 2.9174 TL olan dolar, seçim sonrası ilk işlem gününe sert düşüşle başladı. Dolar, gün içerisinde 2.7580 TL ile 3 ayın en düşük seviyesine geriledi. TL, dolar karşısında yüzde 5 ile son 7 yılın en büyük tek günlük kazancına imza attı. Dolar gün içerisinde 2.80-2.81 bandında dengelerken, TL dolar karşısında dün yüzde 4 ile en fazla değer kazanan para birimi oldu. Dövizdeki düşüşün etkisiyle, reel sektörün bir günlük kur farkı geliri yaklaşık 20 milyar TL'ye çıktı. Toplam döviz borcu 405.2 milyar dolar olan Türkiye'nin, seçim sonuçlarıyla birlikte bir günlük kur geliri 45 milyar TL'ye ulaştı. Türkiye'nin 10 yıllık gösterge tahvilinin faizi yüzde 9.89'dan 9.22'ye, 2 yıllık gösterge tahvilin faizi ise yüzde 10.19'dan 9.60'a geriledi. 4 ayın en düşük seviyesine gerileyen faizdeki düşüşün Türkiye'ye bir günlük katkısı yaklaşık 3.5 milyar TL'ye ulaştı.

DOLAR 2.65'E İNEBİLİR
Uzmanlar Seçim sonuçlarının piyasalara oldukça pozitif yansıdı "Bu belirsizlik seçim sonuçlarıyla net bir şekilde sonuçlanmış oldu" dediler, dolar/TL'de teknik olarak 2.65'e kadar geri çekilmelerin mümkün olduğuna dikkat çekti.

ALTIN 2.5 AYIN DİBİNDE
Dolardaki düşüşün etkisiyle altının gram fiyatı 101.34 lira ile son iki buçuk ayın en düşük seviyesine, çeyrek altın ise 168 liraya geriledi.

İNŞAAT SEKTÖRÜ ÇIKIŞA GEÇİYOR
AK Parti'nin tek parti iktidarını kazanmasının ardından önümüzdeki dönemde özellikle banka, inşaat ve gayrimenkul hisselerinde pozitif ayrışma beklenirken, aracı kurumlar da hisse ağırlıkları ve tavsiyelerini bu yönde yeniden şekillendirmeye başladı. İstikrarın gelmesi ile büyüme modelinde altyapı yatırımlarının önemli yer tutuyor olması ve bu yatırımlara verilen ağırlığın süreceği beklentisi inşaat ve gayrimenkul hisselerini desteklerken, bu hisselerin ayrıca, faizlerdeki düşüşten de bankalarla birlikte olumlu etkilenmesi bekleniyor

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki