Fındık fiyatlarında rekor düşüş!

Fındık fiyatlarında rekor düşüş!
07 Mart 2016, Pazartesi - 11:13

Fındık fiyatlarının yüzde 55 civarında düşüşü fındık üreticisini perişan etti.

Dünyadaki üretimin yüzde 75’ine, ihracatının ise yüzde 70’ine sahip olan Türkiye’de, fındık fiyatları üreticinin yüzünü bir türlü güldürmüyor.

Geçen sezon 20 TL’ye kadar çıkan fiyatlar, bu sezon üreticiyi resmen mağdur etti. Yüzde 55’lik rekor bir düşüş yaşanan fındık fiyatları konusunda, uzmanlar uyarıyor:  Böyle giderse fındık pazarı elimizden çıkacak…

Dünya fındık üretiminin yüzde 75’ine, ihracatının da yüzde 70’ine sahip olan Türkiye’de fındık fiyatları üreticinin yüzünü bir türlü güldürmüyor. Geçen sezon 20 TL’ye kadar çıkan fiyatlar, bu sezon üreticiyi resmen mağdur etti. Yüzde 55’lik rekor bir düşüş yaşayan fındık fiyatları konusunda, uzmanlar uyarıyor:  Böyle giderse fındık pazarı elimizden çıkacak…

Saadet Partisi GİK Üyesi ve Ordu İl Başkanı Av. Erkan Temiz, “Yetkililer, işbirliği içinde oldukları sermaye çevrelerini korumak amacıyla hedef saptırmakta, fındıktaki sömürünün sebebi olarak ziraat odalarını göstermekte, üreticinin tek sahibi ve kuruluşu olan ziraat odalarına olan güveni sarsmaya çalışmaktadır” dedi.

Fındık fiyatlarındaki rekor düşüş hakkında konuşan Saadet Partisi GİK üyesi Bekir Demirkaya “Fındığın denge unsuru olacak bir mekanizması yoktur. Fiskobirlik vardır ancak son 12 yıldır pasif konuma getirilmiştir. Fındığın sahibi yoktur. Fındık uluslararası alıcıların yani çikolata fabrikalarının insafına bırakılmıştır. Şimdi tüm bunlardan sonra fındık üreticisinin durumu tamamen perişan hale gelince, siyasilerimiz fındıkla ilgilenir görünmeye başladılar” diye konuştu.

Ordu Ticaret Borsası Meclis Başkanı Salih Güney ise fındık üreticilerine seslenerek, “Üreticilerimiz paniğe kapılıp fındığını satmasın, bekletsin. Piyasaya inen 405 bin ton fındığın 305 bin tonu ihraç edilirken, 60-70 bin tonu iç pazarda tüketildi. Piyasanın fındığa ihtiyacı var ve fiyatlar yakında üreticinin istediği noktaya gelecektir” dedi.

Türkiye Ziraat Odalar Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, fındık fiyatının neden bu kadar düştüğüne anlam veremediğini belirterek, “Tabiri caizse şok etkisi yaşıyoruz. Üretici mağdur olmuştur. Serbest piyasa üreticiyi ezmiştir. Eğer böyle giderse toplumsal kaos olur, hükümetten bir müdahale ve çözüm bekliyoruz” ifadelerini kullandı. 

Yeni sezona büyük bir umutla giren fındık üreticisi yine hayal kırıklığına uğradı. Eylül başında sezona 12 liradan başlayan, Ekim ayında 14 liraya kadar yükselen fındık, Kasım ayından itibaren büyük bir düşüş yaşayarak 9 liraya kadar düşünce üretici isyan etti. Ziraat Odaları hükümeti fındığa müdahale etmeye çağırırken, fındık pazarına üreticinin müdahale etmesini engellemek isteyen yetkililer, Ziraat Odalarını hedef tahtasına oturttu. Trabzon’da yapılan istişare toplantısında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in de katılmasına rağmen fındıkla ilgili müdahale kararı çıkmayınca, fiyatlarda herhangi bir değişiklik yaşanmadı. Toplantıdan bir sonuç çıkmaması bölgede şok etkisi yaratırken, yapılan adaletsizliğe Ziraat Odaları ile Ticaret Odaları başta olmak üzere pek çok STK’dan tepki yağdı.   

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 10 = ?

 
haber yazılımı: buki