Fuar değil, fuarcılık öldü

08 Temmuz 2015, Çarşamba - 01:22

Tahir Büyükakın fuardaki değişimi ve çalışmalarını anlattı. Büyükakın, “Eski konseptteki fuarcılık öldü. Çünkü dünyada fuarcılığın formatı değişiyor” dedi

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın, Kocaeli Fuarı’ndaki değişimi gazetemize anlattı. Fuar alanının mevcut haliyle devam etmesinin mümkün olmadığını, yeni bir formata, konsepte bürünmesi gerektiğini söyleyen Tahir Büyükakın, bu nedenle kapsamlı bir çalışma başlattıklarını dile getirdi. Büyükakın, “Kocaeli Fuarı ya da fuar alanı ölmedi. Eski konseptteki fuarcılık öldü. Çünkü dünyada fuarcılığın formatı değişiyor. Hele hele sanayi fuarcılığı çok değişti. Daha konsept bazlı fuarcılık yapılıyor mesela. Ayrıca bu tür açık mekanlarda yapılmıyor. Kapalı mekanlar tercih ediliyor” dedi.

YIL SONU ORTAYA ÇIKAR
Büyükakın şöyle konuştu: “Sadece fuar alanını değil, Perşembe Pazarı ve Mannesman’ın boşalttığı Sekapark’ın yanındaki alanı da çalışıyoruz. Zannediyorum, 6 ay kadar sürecek bu çalışmalar. Muhtemelen yıl sonu itibariyle ortaya çeşitli malzemeler çıkacak. Elimizdeki yere, malzemeye göre seçenekler üretilecek. Ayrıca biz şehri bir bütün olarak ele alıyoruz. Mesela Perşembe Pazarı alanına yükleyeceğimiz fonksiyon, doğal olarak Fuar alanını da etkileyecek. Veya fuar alanındakiler, Perşembe Pazarı alanını. Dolayısıyla aynı fonksiyonlar iki alanda birden olmamalı diye düşünüyoruz.

KAFAMIZDA REZERV YOK
Büyükşehir olarak Kocaeli Ticaret Odası ve Sanayi Odası’nın görüşlerini de alıyoruz. Şu an itibariyle kafamızda bir düşünce ya da rezerv yok. Dolayısıyla lüzumsuz bir tartışma başlatmak yerine arkadaşlarımıza olasılıkları çalıştırıyoruz. Tartışmaları ortaya çıkan o olasılıklar üzerinden yapsak daha iyi olur. Ortaya çıkan natifleri başkanımıza, milletvekillerimize, STK’lara ve kent sakinlerine sunacağız. Eğer “uygulanabilir” şeklinde kanaat çıkarsa ortaya konuyu Büyükşehir Meclisi’ne getirip onay alacağız. Onay aldıktan sonra da hızla inşaat sürecini başlatırız. Özetle fuar alanını revize etmekte kararlıyız. Bunun için çalışıyoruz.

KENT MEYDANI OLACAK
Perşembe Pazarı alanı prensip olarak Kent Meydanı kalacak. Altı otopark olacak. Hafif metro istasyonu buraya bağlanacak. Yani metrodan inen bir vatandaş, kent meydanından çıkabilecek. Ona göre yapılacak. Anıt park kısmında zaten tramvay durağı bulunuyor. Bu alan, eski Köy Hizmetleri alanı ile birlikte toplamda 46 dönüm. 46 dönümlük bir araziyi bomboş bırakmamız söz konusu değil. Uygun işlevler, fonksiyonlar yükleyecek, ıssız bir alan olmaktan kurtaracağız. Sadece boş bir alan olmasını istemiyoruz. Dediğim gibi arkadaşlar çalışıyor. Mülkiyet problemleri “çözülemez” değil. O konuyu ciddi bir sorun olarak görmüyoruz.”

 

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 3 = ?

 
haber yazılımı: buki