Fuarın Onur Konuğu Genç, Okurlarla Buluştu

Fuarın Onur Konuğu Genç, Okurlarla Buluştu
14 Mayıs 2016, Cumartesi - 22:58

8. Kocaeli Kitap Fuarı’nın ilk konferansında fuarın onur konuğu Mehmet Genç kitapseverlerle buluştu. 
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 8. Kocaeli Kitap Fuarı’nın onur konuğu, Osmanlı İktisat Tarihi alanında dünyanın en önemli akademisyeni sayılan Dr. Mehmet Genç, “Okumak Üzerine” konulu konferansında insanların neden az okuduğuna yönelik tespitlerde bulundu. Genç, entelektüel anlamdaki kitapların çevirilerinin çoğunun anlaşılmaz olduğunu ifade ederek, “Bunun nedeni dilimizin değişmesidir. Düşünmek için kullandığımız düşünce unsurlarını çöpe atıp yenilerini kullanmaya başladık. Kavramları anlamayan okuyucu da az kitap okumaya başladı’’ dedi.
Yahya Kaptan Konferans Salonu’nda gerçekleşen konferansta kitapseverlerle buluşan Dr. Mehmet Genç, insanların çok az düşünüp, çok az yazdığını dile getirerek, ”Bunun sonucunda çok az sayıda kitap okuyoruz. Okuma yazma oranlarımız çok yüksek ama kitap okuma sayımız az. Niye az okuyoruz? Kitap medeniyetiyiz biz. Osmanlı imparatorluğu zamanında kitap çok yaygın şekilde basılıp yayınlanmıyordu. Ama çok kaliteli yayınlar vardı. 1830’larda kitapların trajı da şimdiki zamandakinden iki üç kat fazla idi” şeklinde konuştu.
Entelektüel anlamı fazla olan kitapların çevirilerinin çoğunun anlaşılmaz olduğunu kaydeden Genç, ”Bunun nedeni dilimizin değişmesidir. Düşünmek için kullandığımız düşünce unsurlarını çöpe atıp, yenilerini kullanmaya başladık. Kavramları yerinde tutmadığın zaman yeni kavramlarla düşünmek çok zordur. Yazar ve çevirmen düşündüm zannediyordur ama aslında düşünmüyordur. Bu nedenle kitabı alan okuyucu da ne anlatılanı ne de kitabı anlamıyor. Okunmamanın önemli bir sebebi bu husustur işte” ifadelerini kullandı.
Kocaeli Kitap Fuarı’nın örnek bir hizmet olduğun dile getiren Genç, ”Bu değişen kaotik kavramlar dünyasında halkımız, zihin karışıklığı ile az kitap okuyor. Zihni açmak için dilimizi düzeltmemiz gerekir. Bu durum Türkiye’nin önceki ihtişamına yakışmayan bir olgudur. Kocaeli Kitap Fuarı, bu olguları yok etmek için önemli bir çalışmadır“ dedi.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 8 = ?

 
haber yazılımı: buki