Gebze başkanlık sistemini konuştu

Gebze başkanlıksistemini konuştu
06 Mart 2016, Pazar - 11:16

Gebze Belediyesi mart ayı kültür sanat etkinlikleri kapsamında Gebzelilerle bir araya gelen Avukat Halit Çokan, ülke gündemin yer alan başkanlık sistemini tüm yönleriyle anlattı

 

Gebze Belediyesinin düzenlediği kültür-sanat etkinlikleri devam ediyor. Ülke gündeminde yer alan yeni anayasa ve başkanlık sistemiyle bilgili bir panel de Gebze’de yapıldı. Gebze Kültür Merkezi salonunda Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker’in ev sahipliğinde düzenlenen panelde Avukat Halit Çokan, başkanlık sistemi hakkında önemli paylaşımlarda bulundu. Başkanlık sisteminin tüm yönleriyle el alındığı panele ev sahibi Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker’in yanı sıra AK Parti İlçe Başkanı Hasan Soba, AK Parti İlçe Kadın Kolları Başkanı Buket Tatoğlu, Çayırova eski Belediye Başkanı Ziyaeddin Akbaş, belediye başkan yardımcıları Nilay Ayran, Sadık Albayrak, Engin Güzel, AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Ertan Kara, AK Parti yöneticileri ve çok sayıda Gebzeli katıldı.

ÇEVRENİZİ BİLGİLENDİRİN

Panelin açılış konuşmasını gerçekleştiren Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, “Başkanlık Sitemini önce biz iyice her yönüyle bilmeliyiz ki; çevremize, eşimize dostumuza en doru şekilde aktarabilelim. Bu konferansta birebir dinleme öğrenme şansı buluyoruz. Dikkatle can kulağıyla dinleyelim ve ulaşabildiğimiz her noktaya en iyi, şekilde aktaralım. Biz bu anlamda Gebze Belediyesi olarak bunu başlattık. Konferansın verimli geçmesini temenni ediyor şimdiden hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

DAHA FAZLA DEMOKRASİ

Konferansına mevcut Anayasa ve Parlamenter sistemin eksikliklerini ve doğurduğu olumsuzlukları anlatarak başlayan Avukat Halit Çokan, “Bu olumsuzlukları ortadan kaldıracak sistemin adı Başkanlık Sitemidir. Birçok ülkede oldukça düzgün bir şekilde işleyen bu sistemin en önemli iki özelliği; siyasi istikrar ve demokratik istikrardır. Mevcut sistemde siyasi istikrardan söz etmek mümkün değil. Seçimle başa gelen hükümetin bile acaba kaç yıl görevde kalacağı belli değil. Bu da siyasi bir belirsizliği doğuruyor. Bu her alana yansıyor. Zamanında bunların acısını çok çektik. Hükümetler yıkıldı, ekonomik krizler çıktı, bankalar battı. Halkın seçtiği partilerin zamanın da hükümette yer almaması için yapılanları gördü bu ülke. Şu anki sistemde biz Başbakanı seçmiyoruz, Başkanlık sisteminde Başbakanı direk olarak halk seçecek. Bu da ne anlama geliyor? Daha fazla demokrasi ve her kesimin daha çok temsil edilmesi” dedi. Konuşmasının sonunda Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Avukat Halit Çokan’a günün anısına hat sanatı tablosu taktim etti.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 6 = ?

 
haber yazılımı: buki