Gebze Bilgi İlkokulundaki gerginliğe çözüm bulundu

28 Mayıs 2014, Çarşamba - 16:58

Bir süre önce Gebze Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan Bilgi İlkokulu’na getirilmek istenen yaşları ilköğretim çağından büyük olan 15-17 yaş grubu yaklaşık 200 Suriye uyruklu öğrenci için okulda yapılan tadilat çalışması mahallenin ayaklanmasına neden olmuş okulda çalışmaların devam ettiğini gören veliler okulun önüne giderek çalışmaların durdurulmasını istemişti. Ancak öğrenci velileri ile Gebze çevik kuvvet ekipleri karşı karşıya gelmiş ve polisin gazlı müdahalesi ile olaylar tırmanmış veliler okulda nöbet tutmaya başlamıştı.

ÖNCE VELİLER SONRA TOPACA İLE GÖRÜŞTÜ

Olaya müdahil olan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar  Bilgi İlkokuluna giderek öğrenci velileri ve Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı ile görüşmüş şikayetleri yerinde dinlemiş akabinde  hemen Vali Ercan Topaca ile görüşerek, velilerin   haklı şikayetlerini kendisine iletmiş, bu okulda karma eğitimin yanlış olacağını Suriyeli öğrencilerin yaşça da büyük olması nedeni ile sağlıklı bir eğitimin olmayacağını belirtmişti.

 Ayrıca mahalle de ortaokula giden öğrencilerin sınıf olmadığı gerekçesi ile velilerin yaklaşık 100-150 TL servis parası ödeyerek başka okullara göndermek zorunda kaldığı bununda öğrencileri ve velileri zor durumda bıraktığını  Vali Topaca’ ya bildiren Akar’ın haklı talepleri Vali Ercan Topaca tarafından da yerinde bulunarak konuya ilişkin başka natiflerin düşünüldüğünü sömestri sonuna kadar da Suriyeli öğrencilerin bu okula alınmayacağını belirtti.

Kocaeli Milletvekili Akar, Vali Topaca’ ya problemin çözülmesinden dolayı memnuniyetini ve teşekkürlerini iletti. Öğrenci velilerine de rahat bir nefes aldırdı. Bilgi ilkokulun da nöbet tutan çevik kuvvet de okuldan önünden ayrıldı.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 1 = ?

 
haber yazılımı: buki