Gebze CHP İlçe danışma toplantısını yaptı

Gebze CHP İlçe danışma toplantısını yaptı
03 Nisan 2016, Pazar - 14:31

CHP Gebze İlçe Danışma Kurulu toplantısında yerel ve genel gündem ile parti çalışmaları masaya yatırıldı. Hazırlanan sonuçz bildirgesinde, Türkiye'nin yaşadığı karanlık ortamdan çıkışın ancak CHP iktidarı ile mümkün olabileceği ifade edildi.

 

CHP Gebze İlçe Başkanlığı’nca tüzük ve yönetmelik düzenlemesine uygun olarak ilçe binasında genel ve yerel siyasete dair soru,öneri ve eleştirilerin değerlendirildiği  danışma kurulu toplantısı yapıldı.Tek tek söz alan danışma kurulu üyelerinin yaptığı konuşmalar yazmanlarca aynen  not edildi. 21/03/2016 tarihli yönetim kurulu kararı ile İsmail Sungur,Mutlu Orhan,Didem Seçgin,Olgun Erçelik,Sinan Mert ve Çiğdem Canbaz danışma kurulu sonuç bildirgesinin hazırlanması için komisyon olarak görevlendirildi. Komisyonun yaptığı çalışma sonucu hazırlanan ve bir suretinin il başkanlığına da sunulan Danışma Kurulu Sonuç Bildirgesi' ndeşu hususlar ele alınmıştır:"Öncelikle ;“..Benim İki Büyük Eserim Vardır; Biri Türkiye Cumhuriyeti , Diğer Cumhuriyet Halk Partisidir..” diyen Cumhuriyetimizin ve Partimizin Kurucusu Büyük Önder,Eşsiz Komutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile silah arkadaşlarını ve onların yarattığı geleneği bugünlere taşıyanları selamlamaktadır..” 

TÜRKİYE EN KARANLIK DÖNEMİ YAŞIYOR

Ülkemiz AKP iktidarı ile Cumhuriyet tarihinin “..en karanlık..”  günlerini yaşamaktadır. Parlamenter sistem askıya alınmış,yasama organı yürütmeye bağlanmış,yargı tek bir kişinin iki dudağından çıkan sözlere göre hareket eder duruma gelmiştir.Yürütme organı yine tek kişi egemenliğine terkedilmiştir. 

Yargı sistemi çökertilmiş,partizanca yaklaşım ile adalete olan güven azalmıştır.İktidar ve mensupları diledikleri hakkında kovuşturma açılmakta ve dilediklerini de yargı önünden kaçırmak suretiyle herkesin “..hukuk önünde eşitlik ilkesi..”  ihlal edilmiştir.Tutuklamalar cezaya dönüştürülmüş ve adeta “..düşman ceza hukuku..”  yaratılmıştır.

EĞİTİM SİSTEMİ ÇÖKERTİLDİ

Eğitim sistemi sürekli değiştirilmek suretiyle çağdaş ve laik eğitim sistemi ortadan kaldırılarak “..gericileştirmek..”  suretiyle “..sorgulamayan ve boyun eğen genç nesiller..”  yetiştirilmeye çalışılmaktadır. Eğitim artık “..bilgiye ve üretime dayalı..”  olmaktan çıkartılmıştır. 
Devrim yaptıkları iddia edilen sağlık sistemi çökmüştür.Sağlık hizmetleri piyasalaştırılmak halkımız artık “..hasta..”  değil “..müşteri..”  olarak görülmektedir.Ülkemizin yeraltı ve yerüstü kaynakları “..yabancılara peşkeş..”  çekilmiştir.Yerel halkın söz ve istemleri  gözöüne alınmaksızın hatta halkın karşı çıkmasına rağmen ormanlarımız yokedilip, dere ve  çaylar ile kıyılarımız da “..ranta kurban..”  edilip ekolojik sistem bozulmuştur.

EKONOMİ BATTI

Ülke ekonomisi gittikçe kötüleşmekte,mahkemelerce hemen hemen hergün yüzlerce şirketin iflasına,iflasın ertelenmesi veya konkordato kararı verilmektedir.Reel sektörün ülke ekonomisi  ve istihdam içindeki payı gittikçe azalmaktadır.Sanayi yatırımları durmuş ve mevcutların da kapasite kullanımları azalmıştır.İşverenler çareyi sendikalı  ve kalifiye emekçilerin iş akitlerinin sona erdirilmesi ile vasıfsız ve örgütsüz düşük ücretle taşeron işçileri ile ayakta kalmaya çalışmaktadırlar.Dahası ülkemizdeki işsizler arasına yeni işsizler katılmaktadır.Üniversite mezunu kalifiye işsizlerin oranı ise çığ gibi büyümektedir.

AYRIMCILIK KÖRÜKLENİYOR

İktidarın kullandığı dil ile etnik ve inanç ayırımcılığı körüklenmekte ,ülkemizde kavga,kargaşa yaratılmaktadır.Dış politikadaki yanlış tercihler ile Kürt Sorunun demokratik çözümünden vazgeçilip savaş konsepti ile ülkemiz yeni bir iç karışıklığın eşiğine getirilmiştir.Adeta savaşı içinde yaşamakta ve patlayan bombalar ile yüzlerce sivil vatandaşlarımız öldürülmüş,asker ve polisimiz şehit olmuş ve olmaya da devam etmektedir.

MUHALİFLER SUSTURULUYOR

İktidar kendisine muhalif gördüklerini yok etmektedir. varlığı ile seslerini kesmek için her türlü hak ve vicdana aykırı girişimlerde bulunmaktadır.Kadına karşı şiddet,cinayet ,tecavüz ve cinsel istismar giderek artmakta toplumsal cinnet noktasına gelmiştir.Çocuklara yönelik tecavüz ve cinsel istismar artmış ,suçluların cezalandırılması yerine üstü örtülmeye çalışılmaktadır.

Çalışanların sendikal örgütlenme,sendika seçme özgürlüğü ve grev hakları türlü bahaneler ile engellenmekte;Kıdem tazminatının gaspı ile istihdam büroların hayata geçirilerek kölelik sisteminin yeniden uygulanmaya konulmaktadır.

ÇIKIŞ YOLU CHP

Yukarıda sayılan tüm olumsuz koşullara rağmen ülkemizin düştüğü bu karanlıktan kurtulup aydınlık yarınlara kavuşmasının halen mümkün olduğu;Bunun yolununda Atatürk ilke ve devrimlerini rehber edinmiş, çağdaş evrensel sosyal demokrasinin  ilkelerini benimsemiş ,çoğulcu, kamucu, laik, katılımcı,halkçı ve devrimci parti olan C.H.P’nin derlenip toparlanarak ,tespit edilen sorunların  partimizin temel ilkeleri ile bağdaşır vaziyette çözümünün örgütlere ve halka doğru anlatılması gerekmektedir".İlçe Danışma Kurulu toplantısında ayrıca, örgüt çalışmaları hakkında da  detaylı bir değerlendirme yapıldı. 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 2 = ?

 
haber yazılımı: buki