Gebze İMH İftarı Hünkar Çayırı’nda yapıldı

Gebze İMH İftarı Hünkar Çayırı’nda yapıldı
29 Haziran 2016, Çarşamba - 17:18

Gebze İnsan ve Medeniyet Hareketi’nin geleneksel iftar programı Hünkar Çayırı’nda gerçekleştirildi. İftar programına Gebze İMH mensupları ve aileleri ile birlikte ilçede faaliyet gösteren çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi ile Gebze ve İstanbul’dan misafirler katıldı. İftar yemeği ve okunan duanın ardından söz alan İnsan ve Medeniyet Hareketi Bölge Koordinatörü Ertuğrul Taşlı, Ramazan ayının önemi ve Müslümanlara bu ayda düşen sorumlulukları vurgulayan kısa bir konuşma gerçekleştirdi.

RAMAZAN İNSANIN İRADESİNİ GÜÇLENDİREN BİR AYDIR

Ramazan ayının öncelikle Kur’an’ın indirildiği mübarek bir ay olduğunu hatırlatan Ertuğrul Taşlı, “Ramazan ayı Kur’an ve oruç ayıdır. Çok hikmetli bir aydır. Bu mübarek ay bizlerin iradesini güçlendiren, zorlukları aşma azmimizi artıran, sabır ve tahammül gücü kazandıran, yoksulların halinden anlamamızı sağlayarak bizleri yardımlaşmaya, dayanışmaya ve birbirimizle daha fazla kenetlenmeye teşvik eden eğitim ve terbiye ayıdır. Bu ay insana Allah’ı unutturan, O’nu anmaktan alıkoyan her şeyden kaçındıran bir aydır. Bu ayda bizlere düşen öncelikle kendi nefsimizi ıslah eden ibadetlere yönelmek, kendimizi hesaba çeken bir muhasebe ve tefekkür içerisine girerek Ramazan’ı manevi ve ruhsal bir yenilenme ayı olarak değerlendirmektir” dedi.

TAŞLI’DAN ÜÇ ÖNEMLİ UYARI

Bugün Türkiye’nin de içinde bulunduğu İslam coğrafyasında Müslümanların durumunun iç açıcı olmadığını belirten Ertuğrul Taşlı, “Yeniden bir diriliş hareketi başlatmak ve yeni bir medeniyet inşa etmek için Müslümanlar olarak kendimizi sorgulamalı ve özeleştiri yapmalıyız” dedi. Konuşmasında Müslümanlara üç önemli konuda uyarıda bulunmak istediğini ifade eden Taşlı, “Ramazan ayının bu maneviyat yüklü gecesinde özellikle üç önemli konuya dikkatinizi çekmek ve sizlerle paylaşmak istiyorum. Birincisi dünyevileşme/sekülerleşme, ikincisi hemen her alanda yaşanan ahlaki yozlaşma ve üçüncüsü de toplumlarımıza nüfuz eden, topraklarımızı işgal eden emperyalizmle mücadele konusudur. Bu üç alanda gösterdiğimiz zafiyetler bugün ümmet olarak yaşadığımız sorunların da temel nedenleri arasındadır” diye konuştu.

Gebze İnsan ve Medeniyet Hareketi’nin iftar programı, birlikte kılınan teravih namazıyla sona erdi.

 

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 4 = ?

 
haber yazılımı: buki