Gebze Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu önünde eylem

26 Kasım 2014, Çarşamba - 14:26

Gebze Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu önünde eylem

 

25 Kasım kadına yönelik şiddete direniş adına İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul ve Kocaeli Şubesi üyeleri tarafından bugün Gebze Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu önünde basın açıklaması yapıldı.

“İSYAN VE DİRENİŞTEYİZ”


Gerçekleşen pankartlı ve sloganlı eylemde açıklama yapan İnsan Hakları Derneği Cezaevi Komisyon Sorumlusu Sevim Kanlı, “25 Kasım 1960 yıllında Dominik Cumhuriyeti’nde Ülkeyi diktatörlükle yöneten Rafael Trujillo’ya karşılığıyla bilinen Mirabal kardeşler adlı üç kız kardeş ,”Ülkede iki tehlike var Kilise ve Mirabal kardeşler “ şeklinde yapmış olduğu açıklama sonra tecavüz edilerek öldürüldü. Bu yaşanan olay sonrası 25 Kasım 1999’da kadına yönelik şiddete karşı uluslar arası dayanışma günü olarak kutlanmaya başlandı.Ve biz Mirabal kardeşlerin kız kardeşleri olarak diktatörlere,erkek egemen devlete karşı isyandayız,direnişteyiz.”dedi.

KADINLAR ŞİDDETE MAGRUZ KALIYOR!

Her geçen gün üç kadından birinin erkek tarafından öldürülüp ve taciz edildiğine vurgu yapan Kanlı, “Seviyorum diyen erkekler tarafından tehdit edilen kadınlar koruma istediğinde koruma yerine can güvenliği olmadan evlerine gönderiliyor. Şiddet uygulayan kocayı evden uzaklaştırma uygulaması ise caydırıcı olmaktan çok uzak. Uzaklaştırma süresi biter bitmez İzmir’de öğretim görevlisi Serpil Fındıklı olayında olduğu gibi kadınlar erkeğin şiddetine magruz kalıp öldürülmekte” diye konuştu 

Yapılan basın açıklamasının ardından eylemi grup olaysız bir şekilde dağıldı.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki