Gebze kaymakamlığı kadına şiddet konusunda seferberlik başlattı

Gebze kaymakamı Mustafa Güler başkanlığında kurulan komisyon,Gebze'de bir dizi etkinliğe imza atarak kadına şiddet olaylarına dikkat çektiler

Gebze kaymakamlığından yapılan açıoklamada konu ile ilgili şu ifadelere yer verdildi;

Birleşmiş Milletler tarafından 1999 yılında alınan kararla 25 Kasım  “Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü” olarak kabul edilmiştir. Bu önemli gün kadına yönelik şiddet olgusunu dünyanın gündemine taşımakta, soruna ve çözüm yollarına ilişkin çalışmalar yapılması konusunda farkındalık yaratmaktadır.

Kadına yönelik şiddetin en önemli insan hakkı ihlallerinden biri olması, kadın haklarının korunması ve geliştirilmesi; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığının birlikte çalışması sonucunda “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Koordinasyon Planı” hazırlanmış ve bu plan doğrultusunda “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Kurumsal İşbirliği ve Eşgüdümün Arttırılmasına Dair Protokol” imzalanarak ciddi bir seferberlik başlatılmıştır.

Bu kapsamda 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde toplumsal farkındalığın arttırılmasına, koordinasyon ve işbirliğinin güçlendirilmesi ile yapılan faaliyetlerin ön plana çıkartılması amacıyla; Kaymakam Mustafa Güler başkanlığında 25 Kasım 2020 Çarşamba günü saat 10.00’da “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon, İzleme ve Değerlendirme Toplantısı” yapılmıştır. 

Toplantıya Aile Suçları Savcısı Burhan Saç, Jandarma Komutanı Binbaşı Barış Eke, Milli Eğitim Müdürü Şener Doğan, , Emniyet Müdürlüğü Aile İçi Şiddet Büro Amiri Ergün Tınastepe,  İlçe Müftüsü Selçuk Kılıçbay, Gençlik ve Spor Müdürü Hikmet Tatoğlu, İlçe Sağlık Müdür V. Dr.Rukiye Çakır, Sosyal Yardımlaşma Vakıf Müdürü İpek Çulha, Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Kadriye Aydemir ve Kadın İrtibat Noktası Yetkilisi Pdr. Dilara Uykun katıldı. 
Kaymakam Güler, “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli bir insan hakkı ihlali olan kadına yönelik şiddet; kadınların sosyal, ekonomik ve siyasal yaşamda yerlerini alma haklarından çeşitli biçimlerde yoksun kalmalarına, bunun da ötesinde fiziksel ve ruhsal sağlık sorunları yaşamalarına, sakat kalmalarına ve hatta yaşamlarını yitirmelerine neden olmaktadır. 
 
Bakanlığımız kadına yönelik şiddetle mücadelede yasal çalışmalar, eğitim ve farkındalık artırma çalışmaları, kurumlar arası işbirliği ve koordinasyonu artırma, şiddet mağduru kadınların korunması ve desteklenmesine yönelik kurumsal mekanizmaların güçlendirilmesi başlıkları altında çok boyutlu ve tüm tarafların katkısı ile kararlılıkla sürdürmektedir.
 
Kaymakam Mustafa Güler toplantı sonrasında “Aile İçi Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Birimi” olarak görev yapan İlçe Emniyet Müdürlüğü bünyesindeki “Büro Amirliği ve Jandarma Komutanlığı” bünyesindeki Aile İçi Şiddet ve Çocuk Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü/Kısım Amirliği’ni toplantıya katılan heyet ile birlikte beraber ziyaret etti.

 25 Kasım 2020 Çarşamba günü ilçe genelinde icra edilen program kapsamında ilçenin çeşitli yerlerinde hanımefendilere karanfil takdim edilerek, Aile İçi Şiddet, Kadına Yönelik Şiddet, Ayrımcılık ve İstismar konularına bir kez daha dikkat çekilmiş olup farkındalık yaratılması sağlanmıştır.  

Kaymakam Güler daha sonra KADES uygulamasının tanıtılması ve farkındalığın arttırılmasına yönelik ilçenin yoğunluğu göz önüne alınarak Gebze Kent Meydanında Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü ile İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından kurulan stantları ziyaret ederek, stantlarda görevlendirilen personeller tarafından kadınlarımıza KADES uygulaması; diğer vatandaşlara ise 6284 sayılı ailenin korunması ve kadına karşı şiddetin önlenmesine dair kanunun ŞÖNİM hizmetleri hakkında bilinçlendirme çalışması yapılmasına yönelik bilgi alarak günün anlam ve önemine dikkat çekti.