Geçmişten Geleceğe Dilovası paneli

12 Haziran 2015, Cuma - 20:46

Dilovası İlçesindeki fırsatları, potansiyeli, ilçenin kültür ve turizm açısından önemini, eğitim altyapısını, genç nüfus avantajını, sorun ve çözüm önerilerinin tartışıldığı “Geçmişten Geleceğe Dilovası Paneli” Dilovası Kültür Merkezi Konferans salonunda yapıldı.

 

Dilovası Kaymakamı Hulusi Şahin, Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar, Avrasya Gazeteciler Derneği Başkanı İsmail Kahraman, GTÜ ve Dilovası köyleri derneğinin ortaklaşa organize ettiği “GEÇMİŞTEN GELECEĞE DİLOVASI” paneli üç oturumla yapıldı.

 

Panelde Dilovası Kaymakamı Hulusi Şahin, Belediye Başkanı Ali Toltar, Gazeteci  İsmail Kahraman, Bilim Kurulu Başkanı GETÜ Öğretim üyesi Doç. Dr. Numan Akdoğan,  Doç. Elif Özlem, Prof. Bülent Keskinler, Dr. Ayşe Nur Albayrak, Milli Eğitim Müdürü Murat Balay,  İMES OSB Başkanı Süheyl Erboz, Cüneyt Çetintaş, Tarihçi Volkan Şenel  konuşma yaptılar.

Panele ayrıca GTÜ Rektörü Haluk Görgün, DOSB Başkanı Mustafa Türker, Necmettin Bitlis, DOSB Bölge Müdürü Serap Türker, GEBKİM Bölge Müdiresi Deniz Delioğlu, ilçedeki siyasi parti başkanları, mahalle muhtarları, STK Temsilcileri ve yöneticileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Panelde Dilovası’ndaki iş fırsatları, potansiyeli, Dilovası’nın kültür ve turizm açısından önemi, eğitim altyapısı, genç nüfus avantajı, sorunları ve çözüm önerileri tartışıldı.

 

Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar yaptığı konuşmada “ Öncelikle bu panelin hazırlanmasında büyük emeği geçen herkese  teşekkür ediyorum. Dilovası ilçemiz âdeta medeniyetlerimizin beşiği olmuştur. Dilovası yaşanan tarihi olaylara şahitlik etmiştir. Anadolu’nun bağrından kopup gelmiş, ülkemizin mozaiği olmuş kozmopolittik ilçenin sahipleriyiz. Dilovası çok önemli bir stratejik noktadır. Dilovalı olmaktan ve Dilovası’nda yaşamaktan dolayı çok mutluyum. Sanayimiz ülke ekonomisine katkıda bulunurken çevreye zararlar oluşturmaması için ciddi çalışma ve gayretler içerisindeyiz.

Gelecek nesillere yaşanılabilir bir Dilovası bırakmak en önemli idealimizdir. Köklü geçmişe sahip olan ilçemizi çok seviyoruz. Bizleri çok önemli konularda aydınlatan Siz değerli bilim adamlar gösterdiği özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyoruz. Panelin ilçemize katkılar sağlayacağına tüm kalbimle inanıyorum. Sanayinin yoğun olduğu bir bölgedeyiz. Sanayimiz Ülke ekonomisine katkıda bulunurken; çevreye dışsal zararlar ve sorunlar oluşturmuştur ve oluşturabilir.

Sanayi toplumunun gelişmesi ile iş gücü ihtiyacının ortaya çıktığını hepimiz biliyoruz. Büyük kentlere ve özelliklede bölgemiz büyük oranda göç almıştır.

Yaşanan bu gelişmelerle beraber çarpık kentleşme, doğal alanların tahribi ve sanayi kaynaklı dışsal sorunlar kaçınılmaz oldu.

Havamız, suyumuz, toprağımız, eko sistemimiz giderek doğal olmaktan uzaklaştı. Çocukluğumuzda gölgesinde dinlendiğimiz, zeytin ağaçları ve halen İlçemizin simgesi olan özellikle kiraz ağaçlarımızın yok oluşunu üzülerek yaşadık.

Bunun için sağlıklı çevre koşullarının oluşturulması, modern kent inşasının hayata geçirilmesi, tarihe ve tarihi miraslarımıza sahip çıkılması, gençlik ve gelecek için kaliteli eğitimin alt yapısının sağlanması gerekmektedir.

Bu hizmet anlayışı ile gelecek vizyonumuzu oluşturmaya başladık.  Eğitimden sağlığa, alt yapıdan üst yapıya, istihdamdan sosyal donatı alanlarının yapımına, çehresi ve çevresi değişen yeşil bir Dilovası için modern kent oluşturmadan, tarihi eserlerimizin iyileştirilmesi ve restorasyonuna, kültürden satana kadar elimizden geleni; geleceğe, genç İlçemin gençlerine ve halkımıza sunmanın bilinci ile hizmet etmeye çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz. Gelecek nesillere yaşanabilir yeni bir Dilovası bırakma idealimizdir.

Demografik yatırımların; mutlak sınır boyutunu, nispi değerlerin üzerine çıkartıp; insanımızın sosyal ve insani gelişmişlik düzeyinde yaşamalarını sağlamak biz idarecilerin, biz hizmet adamlarının asli görevidir.’ dedi

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 10 = ?

 
haber yazılımı: buki