Gelişme çağındaki çocuğa eğitim aile tarafından verilmeli

Gelişme çağındaki çocuğa eğitim aile tarafından verilmeli
16 Mayıs 2016, Pazartesi - 12:58

Pedagog-yazar Ali Çankırılı, 8. Kocaeli Kitap Fuarı’nda okuyucularıyla buluştu

Pedagog-yazar Ali Çankırılı, “Değerler Eğitimi Kapsamında Mahremiyet Eğitimi” konulu söyleşisiyle okuyucularıyla bir araya geldi.  Kara Mürsel Alp Salonunda gerçekleşen söyleşide Çankırılı, Mahremiyet eğitimi özelde kişinin genelde ailenin özel alanına girdiğini ifade etti. Ali Çankırılı, “Çocuk ayağa kalkıp konuşmaya başlandığından itibaren anne ve babadan başka kimse çocuğun özel yerlerine dokunmamalı. Cinsel eğitim çocuklara aile tarafından verilmeli”.

ÇOCUKLARIN AYRI ODALARI OLMALI

‘’Aile çocuklara tuvalet ve banyo eğitimini erken yaşlardan itibaren vermeli’’ diyen Çankırılı, “Ebeveynler çocukları severken çocukların özel yerlerine dokunmamalı. Mümkünse çocukların odaları olmalı, mümkün değilse eşyaları ayrılmalı. İki yaşından itibaren çocuklar ayrı odada yatmalı. Yine çocukların odalarına kapılarını vurmadan girilmemeli” dedi.

SORULARA AİLE CEVAP VERMELİ

‘’Ailede sevgi, saygı varsa çocuklar kötü alışkanlıklar ve kötü arkadaşlardan uzak durur’’ diyen Çankırılı, “Çocuklara cinsel bilgileri aile vermeli. Çocukların cinsel yönde sorularına aile cevap vermeli. Aksi takdirde çocuklar internet veya kulaktan duyma bilgilerle öğrenir. Çocuklarınızı cinsel taciz ve cinsel istismar konusunda 4-5 yaşından itibaren bilgilendirin. Herhangi bir taciz ve istismar durumunda çocuğun durumu ailesine anlatması öğretilmeli” şeklinde konuştu.

EN BÜYÜK BEDELİ ÇOCUK ÖDÜYOR

Ailelerin hem fiziksel hem de ruhsal anlamda çocukların seviyesine inmesi gerektiğini söyleyen Çankırılı, “Çocuklara karşılaşabilecekleri kötü durumlar konusunda aile tarafından eğitim verilmeli. Cinsel istismar konusunda en büyük bedeli çocuk ödüyor. Ebeveynler cinsel istismarla karşılaştıklarında genelde çevre ne der korkusuyla sessiz kalıyor. Bu durum cinsel istismarın devam etmesine ve ilerde cinsel istismara maruz kalan çocuğun psikolojik ve sosyal sıkıntılar çekmesine sebep olur” dedi.

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 7 = ?

 
haber yazılımı: buki