Genel-İş % 22 istiyor

17 Aralık 2015, Perşembe - 13:50

Dilovası Belediyesi’nde toplu sözleşme görüşmeleri 12 Ocak Salı günü başlayacak. Sendika, işçi ücretlerine yüzde 22 zam istediği sözleşme taslağını işverene teslim etti

 

GENEL-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Dilovası Belediyesi’nde kadrolu işçiler için toplu sözleşme görüşmeleri 12 Ocak’ta başlıyor. 87 işçinin bulunduğu belediyede Genel-İş Sendikası ile Yerel-Sen ile 12 Ocak’ta saat 14.00’te ilk oturum belediye binasında yapılacak. Sendika işçilerin ücretlerine yüzde 22 oranında zam isterken, belediyelerin birleşmesinden dolayı işçilerin arasında yaşanan yevmiye farkının düşmesi için taban ayarlaması da talep edecek. Dilovası Belediyesi şirketi olan Dilbel’de çalışan 306 işçi için ise yetki geldikten sonra sözleşme süreci başlayacak.

TABAN AYARLAMASI

Genel-İş, Dilovası Belediyesi’nde çalışan 87 işçinin toplu sözleşme görüşmelerinin başlaması için önceki gün Yerel-Sen ile yer ve gün tespiti yaparak toplu sözleşme sürecini başlattı. 12 Ocak 2016’da ilk görüşmesi yapılacak toplu sözleşme sürecinden önce teklifini işverene isteyen Genel-İş Sendikası yevmiyeleri 95 ila 140 lira arasında değişen işçiler için öncelikle taban ayarlaması yaptı. Taban ayarlamasını 120 lira olmasını teklif eden sendika, ardından da işçilerin ücretlerine yüzde 22 oranında zam talep etti.

MASADA BİTSİN

İşçilerin sosyal haklarına yüzde 25 oranında zam isteyen Genel-İş Sendikası’nın Kocaeli Şube Başkanı Vedat Küçük, toplu iş sözleşmesini masada bitirmek istediklerini kaydetti. Amaçlarının Dilovası Belediyesi çalışanlarının ekonomik ve sosyal haklarını artırmak olduğunu ifade eden Küçük, “Biz belediyemizde iş barışını ve huzurunu devam ettirmek istiyoruz. toplu sözleşme sürecinde hem işçilerin, hem belediyenin, hem de Dilovası halkının faydalı olacak bir sözleşmeye imza atmak istiyoruz” dedi.

DİLBEL OLAYI

Öte yandan Genel-İş Sendikası, örgütlü olduğu Dilovası Belediyesi’nin yan kuruluşu Dilbel’de ise yetki tespiti için başvurdu. Yetkinin gelmesinin ardından ikinci kez şirkette ve temizlikte çalışan 316 işçi için toplu sözleşme sürecini başlatacak. Dilbel’de çalışan 212, temizlikte çalışan 104 işçi için ikinci kez toplu sözleşme yapacak sendika, işçilerin ücretlerini yukarı çıkartacak bir taslak hazırlığını da başlattı.

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 7 = ?

 
haber yazılımı: buki