Hatay, Diyarbakır illerinde de kayıp çocukların olduğuna dikkat çeken MAGİAD Genel Başkanı Erhan Atmaca yazılı bir açıklama yaparak son günlerde yaşanan çocuk kaçırma ve çocuk ölümleri ile ilgili tepkisini dile getirdi. 

 

Atmaca , Eylül ve Leyla´nın ölüm haberlerinin toplumun psikolojisini çökerttiğine dikkat çekerek tepkisini şöyle dile getirdi.

" TÜİK verilerine göre son 10 yıl içinde Türkiye´de çocuğa yönelik şiddet, istismar ve kaçırma vakalarında % 700 gibi korkunç bir artış bulunmakta. Bu tablo ve rakamları görmek, dile getirmek dahi tüylerimizi diken diken ediyor. Ayağına taş takılsa içimizin yandığı evlatlarımıza reva olan bu hunharca olayların ardı arkası kesilmiyor. Hep susacak mıyız ? Kendini derdini anlatamayan bu yavrulara kıymalarına göz mü yumacağız.

Ahlakın çöktüğü bu toplumda merhametin, adaletin, ahlaki değerlerin güzel hasletlerin oluşması için bu güzellikleri bozanlara başımızı ne kadar eğeceğiz ? Bir yavruya sahip çıkamadıktan sonra nasıl insan olacağız? lütfen ama lütfen ne yapılması gerekiyorsa yapalım. hep birlikte yapalım. sadece cezai şlemlerle caydırıcılığı arttırmakta yetmeyecek kanaatindeyim. mutlaka ve mutlaka iyi bir nesil yetiştirmek için adımlar atmalıyız. biz toplumun kanaat önderleri ve neferleri olarak bize düşecek her türlü göreve hazırız. Yeter ki bir daha bu tür hadiseler yaşanmasın." 

Ankara´da Eylül ve Ağrı´da Leyla´nın ölüm haberlerinin Türkiye´yi psikolojik bir çöküntü içine soktuğunu, sokakta gördüğü bir çocuğu bile sevmekten çekinir bir toplum baskısı oluştuğunu kaydeden Atmaca Eylül ve Leyla´nın ailelerine başsağlığı ve sabırlar dilediğini belirterek " Acılarını paylaşıyoruz. Ülkemizde halen kayıp çok sayıda vatandaşımız ve çocuğıumuz var. Çocuklarımıza kendilerine yönelik olası tehlikeleri öğretmeliyiz. bu konuda ailelere de büyük görevler düşüyor. Yasal olarakta ne gerekiyorsa artık yapılsın." dedi.