Gökmen: 7 bin mükellef dışarıdan hizmet alıyor

14 Ocak 2016, Perşembe - 13:01

Kocaeli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası, sabah düzenlediği basın toplantısında bir yılda yapılan faaliyetleri sunan Oda Başkanı Fikret Gökmen, ardından vergi mükelleflerine önemli uyarılarda ve bilgilendirmelerde bulundu.

Kocaeli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası, (KSMMMO) MEG Yemek Restaurant’ta basın mensupları ile bir araya geldi. Geçtiğimiz yıl 7 – 8 Şubat tarihlerinde yaptığı kongrede yenilenen yönetim, 2015 yılında yapılan faaliyetlerin paylaştı ve vergi mükelleflerini ilgilendiren değişiklikler ve uygulamalarla ilgili bilgilendirmede bulundu. Basın toplantısı KSMMMO Başkanı Fikret Gökmen, Yardımcısı Remzi Özcan, Sekreteri Taner Öner, Saymanı Rüstem Çakal, Disiplin Kurulu Başkanı Mustafa Taşpınar ve Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Özcan katılımında gerçekleştirildi.

“HAFTASONLARI OKUL GİBİ ÇALIŞTIK”

Toplantıda konuşma yapan KSMMMO Başkanı Fikret Gökmen, ilk olarak geçtiğimiz yıl 7 – 8 Şubat tarihlerinde yapılan olağanüstü genel kurulda yönetime seçildikten sonra yapılan faaliyetleri paylaştı. Gökmen, “Görev yaptığımız yaklaşık bir yıllık süre içerisinde başta eğitim, haksız rekabet, sosyal ve sanatsal alanlarda faaliyetlerimizi sürdürdük. Temmuz – Ağustos ayları dışında her iki meslekte de eğitimlerimizi gerçekleştirdik. Bunun yanında kişisel gelişime ve zaman yönetimine yönelik eğitimler de yaptık. Kocaeli Üniversitesi ve Okan Üniversitesi ile imzaladığımız protokoller çerçevesinde Yüksek Lisans Eğitimleri gerçekleştirdik ve 70’in üzerinde oda üyesi yüksek lisans diplomasını aldı. Eğitime verdiğimiz önem sebebiyle, odamızın hafta sonları bir okul gibi çalışmasını sağladık” ifadelerini kullandı. 

TİYATRO VE KORO GRUBU KURULDU

Her ay en az iki mesleki eğitim düzenlediklerini vurgulayan Gökmen, bunların yanında sosyal ve sanatsal aktiviteler düzenlediklerini söyledi. Gökmen, “1 Mart Muhasebeciler Günü’nde İnci Yaman yönetiminde TSM Konseri, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Kocaeli Üniversitesi tarih kürsüsü ABD Başkanı Doç Dr. Esma Torun Çelik’in sunumunda seminer düzenledik. Seminerin ardından Neşe Sarısözen’in şefliğinde ‘Atatürk’ün Sevdiği Şarkılar’ konseri gerçekleştirdik. Bunun yanında tiyatro alanında da Tiyatro Dünyası oyuncularının ‘Hangisinin Karısı’ adlı oyun odamızda sahnelendi. Bir aksilik olmazsa 5 Şubat Cuma günü de odamızın üyesi bir arkadaşımızın yönettiği ‘Kaçak Para’ adlı tiyatro oyunu sahnelenecek. Bu süreçte oda üyelerinden oluşan Tiyatro ve Türk Sanat Müziği Korosu da kuruldu. Koro 1 Mart Muhasebeciler Günü’nde sahne alacak” diyerek faaliyetleri anlattı.

60 BİN VERGİ MÜKELLEFİ VAR

Gökmen sözlerinin devamında vergi mükelleflerini bilgilendirmeye yönelik konuştu. Kocaeli Vergi Dairesi Başkanlığı’ndan aldığı verilerden alıntı yapan Gökmen, “Kocaeli’de faal gelir vergisi ve kurumlar vergisi mükellef sayısı 60 bin civarındadır. 2005 yılına göre (10 yılda) mükellef sayısındaki artış oranı yüzde 43’ler düzeyinde. Aynı yıllarda meslek mensubu sayımız ise 914’lerden 1545 kişiye çıkmış olup artış oranı yüzde 69’dur. Bu da gösteriyor ki meslek mensubundaki artış oranı büyüyen pastadan daha fazladır. Bu durum da doğal olarak bazı haksız rekabet koşullarını zorluyor. Birde meslek ruhsatı olmadığı halde bu işi yapanlar ve kiralık ruhsat kullananları düşündüğümüzde sorunun boyutları daha da artmaktadır” dedi.

“MUHASEBECİLERLE YAZILI SÖZLEŞME YAPILMALI”

Bu veriler doğrultusunda vergi mükelleflerine uyarılarda bulunan Gökmen, “Vergi mükelleflerinin mutlaka vergi dairesine kendisi adına verilen beyanların kim tarafından verildiğini sorgulamaları gerekir. Belki de muhasebecisi sandığı kişi gerçekten ruhsatlı bir muhasebeci olmayabilir. Daha sonra doğan sorumlulukların çok ağır olduğu, çözülmesinin de imkânsız hale geldiğini hatırlatmak isteriz. Mükelleflerin mutlaka muhasebeciler ile yazılı sözleşme yapmaları gerekmektedir. Yaptıkları sözleşmelerde kiminle muhatap olduklarını da görmeleri açısından sözleşme son derece önemlidir. 2015 yılında odamıza kayıtlı meslek mensuplarının yaptıkları sözleşme sayısı 52 bin 900 adettir” ifadelerini kullandı. 

7 BİN MÜKELLEF DIŞARIDAN HİZMET ALIYOR

Verilere bakıldığında Kocaeli’deki yedi bin vergi mükellefinin Kocaeli’deki muhasebecilerle çalışmadığını belirten Gökmen, “Bu son derece önemlidir. Bunun bir kısmının kiralık ruhsatla tutuluyor olabileceği kuşkusu oluşmaktadır. O nedenle mükelleflerin hem vergi idaresine verilen beyanlarını, hem de sözleşmelerini kontrol etmeleri kendileri açısından ihmal edilmemesi gereken bir durumdur” dedi. 

54 MİLYAR VERGİ İLE İKİNCİ SIRADAYIZ

En sık değişiklik yapılan yasaların vergi yasaları olduğunun altını çizen Gökmen, “Kocaeli, 54 milyar vergi ile Türkiye’de ikinci sırada yer almaktadır. Vergi dairesi başkanlığımızı tebrik ediyoruz. Bu gelirlerin 17 milyarı liman ve gümrüklerde, 31 milyarı Tüpraş ve benzer büyük kuruluşlardan 6 milyar biz meslek mensuplarının beyanlarında oluşmaktadır. 6 milyar küçümsenmemeli. 6 milyar ile bile Türkiye’de  5-6 il içine girdiğimizi hatırlatmak isterim” ifadelerini kullandı. Gökmen, konuşmalarının devamında gelir ve vergi usul kanunlarında yapılacak olan önemli değişikliklerle ilgili bilgiler verdi. Gökmen’in verdiği bilgiler maddeler halinde şöyle : Mahremiyet sınırları genişliyor: Mahremiyet kapsamına basında dahil ediliyor. Cezalar artırılıyor. Böyle bir değişikliğin doğru olmadığı kanaatindeyiz. Korunmak istenen hususların tam olarak belirlenerek mahremiyetin daraltılması gerektiğini düşünmekteyiz.Kaçakçılık cezalarında erteleme kalkıyor: Bilindiği üzere naylon fatura düzenleme ve bilerek kullanma durumlarında hapis cezaları bulunmaktadır. Mahkemeler suçun durumuna göre 18 yıldan 3 yıla kadar cezalar vermekle birlikte cezayı erteleyebiliyordu. Yeni tasarıda erteleme kalkıyor.Tek vergi sistemi geliyor: Şimdiki uygulamalarda Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi adı altında olan vergiler birleştiriliyor. Bu durumda kurumlar vergisinde de vergi baremi uygulanması beklenmektedir. İspat  yükü mükellefe yükleniyor: Kanaatimizce son derece önemli bir değişiklik V.U.K. 3. Maddesinde belirtilen durumda uygulamada iddia eden ispatla yükümlü iken tasarıda bu yük mükellefin üzerine bırakılıyor.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 10 = ?

 
haber yazılımı: buki