Gebze Kaymakamlığı ile Gebze Ticaret Odası’nın ortaklaşa hazırladığı 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Programı, Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi’nde ‘Herhangi bir zaman aralığında değil, her zaman farkındayız’ sloganıyla düzenlendi.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bölgemizde de programlar icra ediliyor. Bunlardan birine de Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi ev sahipliği yaptı. Gebze Kaymakamlığı ile Gebze Ticaret Odası’nın imza attığı programa katılım yoğun oldu. Etkinliğe Gebze Kaymakamı Mustafa Güler, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, Gebze İlçe Emniyet Müdürü Adil Uğur Bilgili, GTO Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler, Gebze İlçe Milli Eğitim Müdürü Şener Doğan, Dilovası İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Balay, Gebze İlçe Sağlık Müdürü Dr. İlhan Kadıoğlu, STK temsilcileri, birim müdürleri, belediye meclis üyeleri ve çok sayıda engelli birey ile aileleri katılım gösterdi. 

Programın açılış konuşmasını GTO Başkanı Çiler gerçekleştirdi ve şunları dile getirdi; “Bugün hayatın her alanında kendini kanıtlayan, bizleri gururlandıran özel insanların günü. Engel aslında kendimiziz. Gönül kapağımız açıksa engelleri rahatlıkla aşarız diye düşünüyorum. Nice engelleri aşan özel dostlarımız vardır. Asıl engel ruhumuzda ve kalbimizde önemli olan bunları kaldırmaktır. Bizler özel dostlarımıza oda olarak hayranlıkla bakmaktayız. Engellilerin topluma kazandırılması ve üretime katkı vermesi, biz anne ve babaların elinde diye düşünüyorum.

ENGELLİ İSTİHDAM MERKEZİ

Oda olarak bu konuda çalışmalarımız sürüyor. Türkiye'de model olabilecek bir uygulamayı ilk Gebze'de başlatmış olacağız. Devletinde desteği ile Engelli İstihdam Merkezi'ni hayata geçireceğiz. Engelleri birlikte aşalım ve onlara bir güneş olalım.”

 

“ONLAR BİZE ALLAH’IN EMANETİ”
Çiler’in ardından açıklamalarda bulunan Büyükgöz, “Özel kardeşlerimiz bizlere Allah’ın bir emaneti ve meseleye de böyle yaklaşıyoruz. Biz onlar için hangi tedbirleri almamız gerekiyorsa o doğrultuda hareket ediyoruz. 20 yıl içerisinde bir ülkede engelli oranı yüzde 4 artıyorsa bunun sebeplerini araştırmak lazım ve bunlara karşı önlem almak gerek” ifadelerini kullandı.

78193515_1191648994365962_1494089482985537536_o.jpg

“TOPLUMA ÖĞRETMEMİZ LAZIM”
Kaymakam Güler ise, “Temsili olarak seçilen 3 Aralık gününün, engelli bireylerin sorunlarının çözülmesi için farkındalık yaratmasını temenni ediyorum. Bu insanlarımızın bizden farklı olmadığını topluma öğretmemiz lazım. Toplumda yanlış düşüncelerin giderilmesi için mücadele etmemiz gerek. Engelli olmayı hiç kimse istemez. Engelli kardeşlerimiz bizim bir parçamız ve onlara gerekli değeri vermemiz gerek” açıklamalarında bulundu.

78138817_1191648711032657_7622069870829502464_o.jpgProgram panelistlerin konuşması ve özel çocukların gösterileriyle devam ederken, GTO, öğrenciler için çeşitli hediyelerde dağıttı.