GTO’DAN İHRACAT RAKAMLARI AÇIKLAMASI

04 Eylül 2014, Perşembe - 11:17

GEBZE TİCARET ODASI YÖNETİM KURULU BAŞKANI NAİL ÇİLER 2014 YILI AĞUSTOS AY'I İHRACAT RAKAMLARI HAKKINDA AÇIKLAMA YAPTI.

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından 2014 Ağustos Ayı İhracat rakamları açıklandı;

Türkiye'nin Ağustos ayında ihracatı geçen yılın aynı ayına göre 5,2 artışla 11 milyar 73 milyon dolara yükselirken, 2014 yılının ilk 8 ayında toplam ihracat yüzde 5,3 artışla 104 milyar 617 milyon dolar olarak gerçekleşti. Son 12 aylık toplam ihracat rakamı ise yüzde 3,5 artışla 157 milyar 107 milyon dolar olarak belirlendi. Ağustos ayı itibari ile en fazla ihracat, sırasıyla; hazır giyim ve konfeksiyon  (1 milyar 559 milyon dolar), kimyevi maddeler  (1 milyar 433 milyon dolar), Otomotiv (1 milyar dolar 268 milyon dolar),  sektörlerinde gerçekleşti. Ağustos ayında en fazla ihracat artışı; yüzde 126 ile tütün ve yüzde 66 ile fındık sektörleri olurken, sırasıyla, makine sektörü ile su ürünleri ve hayvansal mamuller takip eden sektörler arasında yerini aldı. Ülke bazındaki ihracat rakamlarına göre, Ağustos ayında en fazla ihracat yapılan 3 ülke sırasıyla; Almanya, İngiltere, Irak olarak belirlendi. Rusya'ya ihracat yüzde 14 azaldı. 2014 Ağustos ayında Ağustos ayında AB'ye ihracatımız yüzde 12 artarken, Kuzey Amerika'ya yüzde 27, Orta Doğu'ya yüzde 8 artış gösterdi. Ağustos ayında ihracat artışının en fazla görüldüğü illerimiz ise yüzde 16 artışla Ankara ve Denizli olarak belirlendi.

 

Gebze Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler, açıklanan güncel rapor verilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu:

"Ağustos ayına ait son ihracat verileri Türkiye'nin ihracat odaklı çalışma prensiplerinde emin adımlarla ilerlediğini göstermektedir. AB, Kuzey Amerika ve Orta Doğuya gerçekleşen ihracat oranlarına bakıldığında büyük oranda artış gözlenmektedir. Özellikle uluslararası alanda yapılacak ticari iş birlikleri,  hem üretim hem de pazarlama alanındaki gelişmeleri hızlandırırken, bu rakamların ilerleyen süreçte daha yüksek seviyelere ulaşılacağına inanıyorum dedi.

  

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki