Gübretaş’ta grev ilanı asılıyor

06 Mayıs 2015, Çarşamba - 22:29

 

 

Gübretaş fabrikasında Petrol-İş sendikası ile işveren arasında 18 Ocak’ta başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanmaması nedeniyle sendika fabrikaya grev ilanı asacak

Gübretaş Fabrikası’nda çalışan 260 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesinde Petrol-İş Sendikası ve işveren sendikası Kiplas ile süren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde Arabulucu sürecinde de anlaşma sağlanmadı. Geçtiğimiz hafta arabulucu olarak atanan KOÜ Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Kuvvet Lordoğlu gözetiminde yapılan görüşmelerde de anlaşma sağlanmadı. 72 maddelik toplu iş sözleşmesi taslağının 16 maddesinde taraflar anlaşmaya varmadı. Anlaşma olmaması nedeniyle sendika yarın saat 08.00’de fabrikaya grev ilanını asacak.

ARABULUCU’DA DA ANLAŞMA OLMADI
Petrol-İş Sendikası ve işveren sendikası Kiplas arasında 18 Ocak’ta başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde işveren sendikanın 500 lira seyannen zam talebine karşı yüzde 5 oranında zam teklifini masaya getirdi. Zam teklifi üzerinde ve sendikanın iş değerlendirmesi ve ücret skalasında düzenleme talebini üzerinde taraflar anlaşma sağlamadı. Bunun üzerine arabulucu sürecine giren sözleşmede Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından atanan tarafsız arabulucu Prof. Dr Kuvvet Lordoğlu gözetiminde geçen hafta son görüşme yapıldı. Arabulucu görüşmesinde de taraflar 16 madde üzerinde anlaşma sağlamadı.

60 GÜN İÇİNDE GREVE ÇIKILACAK
Sendikanın sosyal haklara da ortalama yüzde 25 oranında zam istediği sözleşmede anlaşma çıkmaması nedeniyle bugün fabrikada grev ilanı asılacak. Saat 08.00’de tüm işçilerin katılımı ile grev ilanını asacak olan sendika 60 gün içinde greve çıkacak. Sendika grev tarihini önümüzdeki günlerde açıklayacak. İşveren ile sendika grev ilanının asılmasının ardından görüşme yapıp talepler konusunda anlaşma sağlanması halinde ise grev uygulamasına geçilmeyecek.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 10 = ?

 
haber yazılımı: buki