Gübretaş’ta işçiler işbaşı yaptı

21 Mayıs 2015, Perşembe - 11:08

Gübretaş’ta 28 Mayıs’ta greve çıkma kararı alan Petrol-İş Sendikası işverenin bu süreçte hiçbir adım atmaması ve yüzde 5 oranındaki zamda ısrarcı olmasına karşı üretim yapmayarak karşılık verdi. Daha sonra işveren sendika yetkilileri ile görüşeceğini belirterek işçinin işbaşı yapmasını istedi. Bunun üzerine işçiler fabrikadaki görev yerlerinde işbaşı yaptı

Gübretaş fabrikasında 28 Mayıs’ta greve çıkma kararı alan Petrol-İş Sendikası ve işçiler sabah fabrika girişinde basın açıklaması yaparak işvereni uyardı. İşverenin seslerini duyana kadar üretmeyeceklerini belirten Petrol-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Salih Akduman, işverenin eylemi yönetim binasının camından kamera ile çekmesine sert tepki gösterdi. Akduman, mutlaka kazanacaklarını ve grev ile bu mücadelelerini taçlandırdıklarını kaydetti.

 

KORKUYORLAR

Fabrikaya varmadan servislerden inerek fabrika önüne yürüyen işçiler, burada alkış ve sloganlarla taleplerini dile getirdi. Fabrika önünde açıklama yapan şube Başkanı Salih Akduman, “Uzun zamandır görüşmeler devam ediyordu. İşveren uzun süredir ses vermiyor. Korkak fareler gibi camın arkasından görüntü alıyorlar. Yazıklar olsun. Bu nasıl bur korkudur ki camın arkasından görüntü alıyorlar. Alçakça bir davranış bu. Eğer bu işverenden ses soluk çıkmıyorsa biz haftaya Perşembe günü sesi çıkaracağız. Üreten bizsek mutlaka kazanacağız. Bunun başka yolu yok” dedi.

BU BİZİM ENFLASYONUMUZ DEĞİL

İşverenin yüzde 5 oranında zam teklifinden sonra bir teklif getirmediğini söyleyen Akduman, “Türkiye’de enflasyon 2,3, yıllık enflasyon ise 8,7 oranındaymış. Bu ülkede ilkokul çocuğunu sorsanız bunun gerçek enflasyon olmadığını söyler. Devletimiz bizi kazıklıyor. Pinpon topunun enflasyonla ne ilgisi var. Böyle bir dünya yok. Başka bir dünyanın yolunu açacağız. Gübretaş’ta bu sözleşme değişimin öncüsü olacak. Gelecek güzel günlerin başlangıcı olacak. Pinpon topu, havyar ile belirlenin bir enflasyonu yaşanan enflasyon olarak bize yutturmasınlar” dedi.

SADECE HAKKIMIZ OLANI İSTİYORUZ

Akduman, “Biz bu ülkeyi seviyoruz. Gidecek başka yerimiz ve vatanımız yok. Vatan için ölmeye hazırız. Fabrikada gerekirse hayatımızı verip çalışıyoruz. Biz burada bir kar var ve o karı istiyoruz. Fazlasını istemiyoruz. Hak ettiğimizi istiyoruz. Biz gördük ki ses veriyoruz onlar görmüyor. O yüzden iş başı yapmıyoruz. Hiç kimsenin muhatabı değilsiniz. Muhatap sendikadır. Size bir şey sorulursa gelsinler sendikaya söylesinler. Size bir şey söylediklerinde mutlaka sendikaya yönlendirin. Cesaretleri varsa bize söylesinler” dedi.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 3 = ?

 
haber yazılımı: buki