Gurbetçiler Türkiye için meydanlara indi!

Gurbetçiler Türkiye için meydanlara indi!
31 Temmuz 2016, Pazar - 18:09

Avrupalı Türkler, Türkiye’de 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimi protesto amacıyla Almanya’nın Köln kentinde büyük bir miting düzenleniyor. Darbeye Karşı Demokrasi Platformu'nun Köln'deki Deutzer Werft meydanında organize ettiği miting, İstiklal Marşı ve Alman Milli Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Mitinge katılmak için Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden ve Almanya'nın diğer şehirlerinden Türkiye kökenliler, özel araçlarıyla, otobüslerle, trenlerle yola çıktı. Mitingi düzenleyen Darbeye Karşı Demokrasi Platformu, Köln'de 100 bin kişiyi toplamayı hedefliyor. Köln polisi ise 30 bin katılım bekliyor.

Başlayan mitingte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da telekonferans yöntemiyle kalabalığa hitap edecekti. Ancak Köln polisi güvenlik gerekçesiyle buna izin vermedi. Bunun üzerine Darbeye Karşı Demokrasi Platformu, önce yerel mahkemeye; ret cevabı alınca da bir üst mahkemeye başvurdu. Üst mahkeme de, polis lehine karar verince, karar Anayasa Mahkemesi'ne taşındı.Almanya Anayasa Mahkemesi Köln polisini haklı bularak, daha önce verilen mahkeme kararlarını onadı. Bu yüzden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kalabalığa hitap etmesine izin verilmedi.

NİYETİMİZ VE AMACIMIZ DEMOKRASİ

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Sekreteri Bülent Bilgi, amaçlarının kesinlikle herhangi bir ülkeye, Türkiye'de yaşanan sıkıntıları yansıtmak olmadığını belirtti. Niyetlerinin Türkiye'ye ve demokrasiye sahip çıkmak olduğunu belirten Bilgi, "Demokrasimize vurulmaya çalışılan bu teşebbüse karşı duracağız, darbe girişimine karşı duracağız, burada dik duracağız" dedi.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 8 = ?

 
haber yazılımı: buki