HADİSLERDE BİRLİKTE YAŞAMA AHLÂKI (3)

HADİSLERDE BİRLİKTE YAŞAMA AHLÂKI (3)
03 Mart 2016, Perşembe - 10:36

“Mü’minler birbirlerini sevmede, birbirlerine acımada ve birbirlerini koruyup kollamada bir vücut gibidir. Vücudun bir uzvu hasta olduğu veya rahatsızlandığı zaman, diğer uzuvlar da bu sebeple rahatsızlanır; uykusuzluğa ve ateşli hastalığa tutulurlar.” (Buhârî, Edeb 27)

***

Peygamber Efendimiz Veda Hutbesi’ndeAshab-ı Kirâm’a ve ve onların şahsında bütün Müslümanlara şöyle hitab etmiştir:

Ey İnsanlar! Bu ayınız (Zilhicce ayı), bu şehriniz (Mekke), bu gününüz (Arefe günü) nasıl mukaddes ise canlarınız, mallarınız, ırz ve namuslarınız da aynı şekilde mukaddestir(değerlidir ve koruma altındadır). (Buharî İlim 9)

***

Birbirinizden nefret etmeyin!

Birbirinize haset etmeyin!

Birbirinize sırt çevirmeyin!

Ey Allah’ın kulları kardeş olun!

(Allah sizi nasıl kardeş yapmışsa kardeşliğinizi devam ettirin. Kardeşliğinizi bozacak, zayflatacak tutum ve davranışlardan sakının). Bir Müslümanın din kardeşiyle üç günden fazla dargın durması helal olmaz. (Buhârî, Edep 62)

***

Allah katında dünyanın yok olması bir müslümanın öldürülmesinden daha hafiftir. (TirmizîDiyât (Diyetler Bahsi) 7)

Hadis-i şerifte beyan buyurulan hakikat Kur’an’da da şöyle ifade edilmiştir: “Kim, bir insanı, bir can karşılığı veya yeryüzünde bir bozgunculuk çıkarmak karşılığı olmaksızın öldürürse, o sanki bütün insanları öldürmüştür.” (Maide 32)

***

Mü’minmü’minin aynasıdır. Mü’minmü’minin kardeşidir. (İhtiyaç duyduğunda) onun geçimini üstlenir. Ve onu arkadan gelecek tehlike ve zararlara karşı korur. (EbûDâvûdEdeb 49)

***

İnsanlara merhamet etmeyene Allah da merhamet etmez. (Buhârî, Tevhid 2)

***

Kardeşinle (düşmanlığa varan) tartışmaya girme; onunla kırıcı şekilde şakalaşma; kardeşine yerine getirmeyeceğin bir söz verme!(TirmizîBirr 58)

***

Müslüman kardeşine bir yıl küs duran kimse onun kanını dökmüş gibi vebale girer. (EbûDâvûd Edep 47)

***

Pazartesi ve perşembe günleri ameller Allah'a sunulur. Din kardeşi ile arasında düşmanlık bulunan kişi dışında Allah'a şirk koşmayan her kulun günahları bağışlanır. (Meleklere)  siz şu iki kişiyi birbiriyle barışıncaya kadar tehir edin, buyurulur." (Müslim, Birr 36.)

***

Kıyamet günü en şiddetli azap görecek kimseler, dünyada insanlara en çok işkence edenlerdir. (İbnHanbel IV/90)

***

Müslümanlar arasında kim bir yetime yiyecek ve içeceğini üstenerek sahip çıkarsa affedilmeyecek bir günah işlememişse Allah onu mutlaka cennete koyar. (Tirmizî Bir 14)

***

Geçmiş toplumların hastalığı size de bulaştı: Bunlar haset etmek ve kin gütmektir. İşte bunlar toplumsal barışı ve dinî hayatı kökten yok eder. Kökten yok eder derken saçın tıraş edilmesini kastetmiyorum. Aksine dini kökten yok eder. (Tirmizî, Sıfâtu-l Kıyame 56)

Hayırlı Cumalar…

Mehmet KARATEPE
   Çayırova Vaizi

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 7 = ?

 
haber yazılımı: buki