Hassas Boru işçileri eylem yaptı

15 Nisan 2015, Çarşamba - 16:02

 

Hassas Boru’dan atılan 75 işçi aileleri ile birlikte İzmit merkezde eylem yaparak, kendilerini işten çıkaran işverenin anayasal haklarını tanıması ve işlerini geri vermesini istedi

 

Çelik-İş Sendikası’nda örgütlenen ve ardından çalıştıkları Hassas Boru fabrikasının satılmasının ardından toplu işten çıkarılan 75 işçi Merkez Bankası’ndan Sabri Yalım Parkı’na yürüdü. Fabrikayı satın alan İbrahim Aydın’ın mesajla işten çıkardığı işçiler, tepkilerini sokakta dile getirdi. Ailelerinde katıldığı eylemde, Çelik-İş Temsilcisi Erdal Yaldız, Hak İş Kocaeli Temsilcisi İdris Ersoy, Hizmet-İş Şube yöneticileri ve Kartepe Bekaert işçileri eyleme katıldı.

 

İNADINA ÖRGÜTLENECEĞİZ 

Sabri Yalım Parkı’nda açıklama yapan Hak-İş Kocaeli Temsilcisi İdris Ersoy, işverenlerin fabrikaları alıp işletmeleri ne kadar haksa, işçilerin sendikalarda örgütlenmesinin o kadar hak olduğuna dikkat çekti. İşçilerin üzerinden sermayelerine sermaye katanların inadına örgütlenip toplu sözleşme yapacaklarını söyleyen Ersoy, “Örgütlenme en doğal haktır ve bu hakka saldıranlar var. Bunu yapanlar demokrat, ülkede barı, huzur diye düşünen sermayenin gerçek temsilcileri değildir” dedi.

 

HAKKIMIZI SOKAKTA ARARIZ

İşçilerin ekmeği ile oynayan zihniyette ‘yazıklar olsun’ diyen Ersoy, “Devlet Anayasal hak olan işçinin örgütlenme hakkını güvence altına almalı. Devlet baba çocukları arasında ayrım yapmamalı. Devlet şefkatli kucağında zengine yer verdiği kadar bu ülkenin işçisine, emekçisine, yoksuluna da yer vermeli. Eğer bunu yapmıyorsa, ayırıyorsa biz de bunu yapmak için haklarımızı sokaklarda arayacağız. Hassas Boru işvereni aklını başına almalı ve bir an önce işçileri geri almalıdır” dedi.

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 6 = ?

 
haber yazılımı: buki