Haydar Akar, Hollanda’da tarımı inceledi

Haydar Akar, Hollanda’da tarımı inceledi
01 Temmuz 2016, Cuma - 12:07

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Sosyal Demokrat Belediyeler Birliği projesi kapsamında Hollanda’ya gitti

 

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, SODEM’in (Sosyal Demokrat Belediyeler Birliği) kent ve kent çevresi tarım, yerel yönetimlerin tarıma verebileceği destekler, tarım sektörünün kurumsal yapıları ve tarım politikalarına ilişkin çalışmaları yerinde incelemek üzere Hollanda’ya gitti. Hollanda da Rauf Vakfı, Wageningen Üniversitesi ve Almera belediyelerini ziyaret edip tarım konusuna ilişkin bilgi alan heyet yapılan çalışmaları yerinde inceledi.

 

İHRACATI BÜYÜK

Akar, Konya kadar yüzölçümüne sahip Hollanda’nın tarımda ihracat rekoru kırdığını ve ihracatta dünya da ikinci sırada olduğunu belirterek, “Devlet ve yerel yönetimler bu konuda tarıma çok büyük destek veriyor. Dünyanın tarım alanında en gelişmiş bağımsız araştırma enstitüsü burada. Yaptıkları çalışmalar ve sonuçlarına baktığımızda maalesef ülkemizin bu konuda geride olduğunu görüyoruz” dedi.

 

HOLLANDA İKİNCİ SIRADA

Hollanda’nın yıllık 86 milyar dolarlık tarım ihracatın da bulunduğunu belirten Akar, “Ülkemizde maalesef bu rakam 16 milyar dolar civarında yani bizden 6 kat fazla ihracat yapıyorlar ayrıca Dünyanın en büyük 25 gıda ve içecek üreticisinden dört tanesi Hollandalı ve bu şirketlerin 12’sinin Hollanda’nın çeşitli bölgelerinde üretim ve AR-GE tesisleri var. Avrupa’da tarım ve gıda sektörüne ayrılan AR-GE harcamaları bakımından Hollanda ikinci sırada yer alıyor.

 

YENİLİKÇİ İŞ MODELLERİ

ABD’den sonra dünyanın ikinci büyük tarım ihracatçısı olan Hollanda, şüphesiz bu başarısını sadece geleneksel tarımsal üretime değil, yenilikçi iş modelleri ve teknolojilerini kullanarak yapıyor” dedi. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, Bolu Milletvekili Tufan Köse ve Çorum Milletvekili Tufan Köse’nin bulunduğu CHP heyeti 150 ulustan 10 bin öğrencisi bulunan ve dünyanın tarım konusunda bir numaralı Wegeningen Üniversitesi’ni de ziyaret etti. Akar, konuyla ilgili bir de araştırma önergesi verdi. 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 7 = ?

 
haber yazılımı: buki