HDP: Meclisten koalisyon çıkar

HDP İl örgütünün bayramlaşmasında HDP il başkanı ve milletvekili mevcut meclisten koalisyon çıkacağına inandıklarını ve HDP’nin ilkeler çerçevesinde koalisyon hükümetine destek vereceğini belirtti
18 Temmuz 2015, Cumartesi - 17:23

HDP İl örgütü Ramazan Bayramı nedeniyle bayramlaşma programını il binasında gerçekleştirdi. Milletvekili Ali Haydar Konca’nın katlımı ile gerçekleştirilen bayramlaşmada İl Başkanı Mehmet Akgül, parlamentodan bir koalisyon çıkacağına inandıklarını belirterek, halkın seçimde verdiği mesajın iyi algılanması gerektiğini kaydetti. HDP Milletvekili Ali Haydar Konca ise milli iradenin tecelli etme biçimini herkesin iyi okuması gerektiğini belirterek, HDP’nin doğru protokoller çerçevesinde oluşturulacak bir koalisyon hükümetine yeşil ışık yaktığını kaydetti.

BÜYÜK İNSANLIK ONURU MECLİSTE

Yoğun katılımın olduğu bayramlaşmada açıklama yapan İl Başkanı Mehmet Akgül, İslam inancına göre Ramazan ayının nefislerin terbiye edilmesi, sabrın sınandığı bir ibaret olduğunu belirtti. Ramazan’ın ardından gerçekleşen bayramı kutladıklarını belirten Akgül, “2015 yılı çok yoğun çalışmalarla gerçekleşen bir seçimi yaşattı. Bizim partimiz bu süreçte başarılı çıktı. Barajın üzerinde oy alarak 80 milletvekili ile meclise girdi. Büyük insanlık onurunun meclise taşınmasının onurunu yaşıyoruz. Bu başarıda emeği geçen tüm arkadaşlarımızı kutluyorum” dedi.

MECLİSTEN KOALİSYON ÇIKAR

Seçimlerin ardından tek adamcılık ve tek particiliğe karşı halk tavrını ortaya koyduğunu söyleyen Akgül, “ HDP’nin her zaman tekrar ettiği gibi her türlü fikrin ülkenin karar mekanizmasında yer almasına halkımızda onay vermiştir, seçimden sonra hala bazı kişilerin halkın bu mesajını anlamadığını görüyoruz. Tekrar seçim ve erken seçim mesajlarını dile getiriyor. Bu parlamentodan bir koalisyon çıkacağına inanıyoruz. İlkelerimiz çerçevesinde bu koalisyona destek vereceğimizi dile getirdik. Hala seçimin verdiği mesajları anlamayanlara sözümüz var. Türkiye bir uzlaşma hükümeti istiyor. Tüm fikirlerin ülkeyi yöneten bir ülke istiyor” dedi.

İSLAM COĞRAFYASINDA VAHŞET VAR

Bayramın ilk günü hem natif hem de kent bayramlaşmasına katıldıklarını belirten HDP Milletvekili Ali Haydar Konca, “İslam dini ve özellikle Ramazan hoşgörü, dayanışma ve empatinin duygusal olarak yaşandığı bir süreci ifade eder. Bir barış dini olan İslam dinin hakim olduğu coğrafyamızda IŞİD belası tüm halkları vahşice katlediyor. Dolayısıyla Ramazan kendine özgü ve İslam anlayışının gereği olarak insanların bu vahşete karşı durması ve lanetlemesi gerekiyor. Seçim çalışmalarında bize destek veren tüm dostlarımıza sevgilerimizi sunuyoruz” dedi.

KOALİSYONA YEŞİL IŞIK

Milli iradenin tecelli ettiği şekil artık iktidara dur demek, tek kişi sultasına geçit vermemek olduğunu söyleyen Konca, “Anlaşarak birlikte ülkeyi yöneteceği bir hükümet istiyor. Bu tecelli şeklini bu şekilde okumayanlar sandığa gömülecektir. Tek parti ve tek kişi yönetimini isteyen fikirler ülkenin bu gerginliğini ortadan kaldıracaktır. Bir protokol çerçevesinde ülkeyi en iyi şekilde yönetecek bir hükümet ortaya çıkmalıdır. HDP protokoller çerçevesinde oluşturulacak bir iktidara yeşil ışık yaktı. Meclis başkanlığında da bu tavrını ortaya koymuştur” dedi.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki