~~Bir çok medeniyete  ev sahipliği yapan Darıca, ismini sahilden 200 metre  kuzeyde bulunan, günümüzde de ayakta kalan Darıca Kalesinden alır. Darıca’nın geçmişi çok eskilere dayanıyor, konum itibarı ile önemli bir yerde bulunan Darıca, eski medeniyetlerden günümüze hep tercih edilen yerleşim merkezi olmuştur. Günümüzde de gelişen ve değişen yüzüyle modern bir kent olma yolunda hızla ilerleyen Darıca bölgenin cazibe merkezi haline gelmiştir. 
Göreve geldiğimiz 2004 yılından bugüne kadar ilçe halkımıza hizmet etmeyi kendimize düstur edindik. “Halka Hizmet Hakk’a Hizmettir” anlayışıyla yola çıktığımız bu davada, birlikte yaşadığımız ilçemizi modern ve yaşanabilir bir kent yapma hayaliyle ve çocuklarımıza güzel bir şehir bırakma adına çalışmalarımıza yön verdik.
DARICA SAHİL
Darıca Belediyesi tarafından yaklaşık 400 dönümlük alanda yapılan çalışmalar sonucu adeta kabuk değiştiren Darıca sahili içerisinde barındırdığı Gönül Birliği Kapısı, şölen tören alanı, cafeterya ve restaurantlar, cami, lunapark, amfi tiyatro, mini mescit, yürüyüş yolları, spor aletleri, piknik alanları, değişik bitki türleri ve otoparkıyla birlikte Marmara Bölgesinin en önemli sayfiye alanlarından birisi olarak halkımıza hizmet veriyor.
Hilal Cafe, Teras Cafe&Restaurant, Dudayev Cafe, Deniz Köşkü Restaurant ve Seyir Köşkü Cafe Darıca Belediyesi İşletmeleri olarak halkımıza hizmet veriyor
DARICA’NIN ÇAMLICA’SI SANCAKTEPE
Darıca’nın en yüksek tepesi olan ve dört bir yana bakan eşsiz güzellikteki manzarasıyla Marmara Bölgesi’nin sayılı sayfiye alanlarından birisi olan Sancaktepe Darıcalıların vazgeçilmez mekanlarından birisi haline geldi.
Bölgemizin en büyük çevre projelerinden biri olan Sancaktepe’de Darıca Belediyesi tarafından 2004 seçimlerinin ardından başlatılan çalışmalar çerçevesinde ağaçlandırma, yol açma, yağmur suyu kanalları, yürüyüş alanları ve istinat duvarları, piknik alanında barbekülerin konduğu piknik sahaları ve son olarak tarihi bir kale görünümünde inşa edilen Sancakkale’nin tamamlanıp halkın hizmetine açılmasıyla birlikte Darıca halkı Sancaktepe’yi adeta mesken tuttu. Özellikle hafta sonları piknik alanları, akşam saatlerinde ise cafeterya kısmı Darıca halkının akınına uğruyor.
SAHİL 4. ETAP PROJESİ
Darıca Belediyesi tarafından yürütülen 4.Etap sahil düzenleme çalışmaları çerçevesinde kum deposundan Aslan Çimento Fabrikası’nın alt kısımlarına kadar olan alanda yapılan düzenlemelerle bölge halkına sahilde de mangal yapma imkanı sunuluyor. Çalışmaların tamamlandığı proje çerçevesinde ana yollardaki düzenlemelerin yanı sıra yan bağlantı yolları da iyileştirilerek vatandaşların sahile rahatlıkla ulaşması hedefleniyor.
BAYRAMOĞLU BALYANOZ KOYU
Bayramoğlu Balyanoz Koyu olarak adlandırılan alanda Darıca Belediyesi tarafından yapılan çalışmalar çerçevesinde vatandaşlar yılın sadece belirli aylarında istifade ettikleri Bayramoğlu sahillerinden yılın 4 mevsimi yararlanabilecek. Darıca sahillerindeki mevcut çalışmalara benzer çalışmalarla bu alanların halkın hizmetine açılması hedefleniyor. Spor alanları, çocuk oyun grupları, cafeteryalar vb. sosyal aktivitelere imkan sağlayacak çalışmalarla Bayramoğlu bölgesi  12 ay boyunca vatandaşların istifade ettiği bir sayfiye alanı olacak..Bayramoğlu ada içinin tamamını parke taşlarıyla ören  Darıca Belediyesi bir zamanlar Marmara Bölgesi’nin en önemli turizm merkezlerinden birisi olan Bayramoğlu Mahallesi’ni yeniden turizmcilerin beğenisine sunmayı hedefliyor.
DARICA GENÇLİK MERKEZİ GÖZ KAMAŞTIRIYOR
Darıca Bağlarbaşı Mahallesi’nde inşaa edilmiştir. İçerisinde bay ve bayanlar için sportif faaliyetlerin yapılabileceği  çok amaçlı salon, el sanatları atölyesi, derslik salonu, seminer odası ,zeka oyunları salonu ,el sanatları atölyesi, öğretmenler odası, kafeterya ,el sanatları sergi ve satış salonlarının yanı sıra aynı zamanda gençlerin, eğitim, kültür, sosyal, spor, sanat alanlarında çeşitli eğitimler ve kurslar alabileceği Gençlik Merkezi’nde çevre düzenlemeleri Darıca Belediyesi tarafından yapılmıştır.
ÇOCUK PARKLARI VE SEMT SAHALARI
Darıca Belediyesi tarafından değişik mahallelerde yapımı devam eden 6 adet semt sahası tamamlandı. İçerisinde basketbol ve voleybol sahalarının yanı sıra değişik spor aletleri barındırarak gençlerin ve büyüklerin vakit geçirebileceği semt sahalarında ayrıca çocuk oyun grupları ve dinlenme alanları da düşünülmüş durumda. Yine Darıca Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından yapımı tamamlanan ve içerisinde spor aletlerinin de bulunduğu 20 adet çocuk parkı hizmete açıldı.
SEMT KONAKLARI TAMAMLANDI
Darıca’ya 3 adet semt konağı kazandırılması için yapılan çalışmalar tamamlanmak üzere. Şehitlerimizin isimlerinin verildiği ve K.Karabekir, Osmangazi ve Bağlarbaşı Mahallelerine yapılan semt konakları içerisinde barındıracağı çok amaçlı salon, okuma salonu, kafe, kütüphane, etüt odası, internet salonu ve mescit ile mahallelerde sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerin düzenlenmesine imkan sağlayacak.
TARİH GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR (İSKOLİYE MEKTEBİ )
Darıca Belediyesi ile Kocaeli Valiliği arasında imzalanan protokol çerçevesinde Darıca İskoliye Mektebi ve Tekel Binası Restorasyon Uygulama Proje çalışmaları devam ediyor. İmzalanan protokol çerçevesinde yapımına başlanan proje yaklaşık 5 milyon TL ye mal olacak. Projenin tamamlanmasıyla birlikte Darıca’nın tarihine tanıklık eden İskoliye Mektebi farklı bir konseptle ilçe halkına hizmet verecek.
KÜLTÜREL GEZİLERDE GEÇMİŞLE GELECEK ARASINDA KÖPRÜ KURUYORUZ
Darıca Belediyesi yıl boyunca düzenlediği kültür gezileriyle hem ülkemizin tarihi ve turistik yerlerini ilçe halkına görme imkanı sunuyor, hem de geçmişle gelecek kuşaklar arasında köprü kuruyor. Her yıl düzenlenen Çanakkale Gezileriyle ilçe halkı hem bağımsızlığımızın sembolü Çanakkle’yi görüyor, hem de şehitlerimizi ziyaret ediyor. Konya’ya düzenlenen kültürel gezilerde ise gönül insanı Hz.Mevlana ziyaret edilirken, şehrin tarihi yerleri de gün boyunca ziyaret ediliyor. Darıca Belediyesi son olarak yaklaşık 1500 öğrenciyi 15 Temmuz darbe girişiminde hayatını hiçe sayarak şehit olan Ömer Halisdemir’in kabrini ziyarete götürerek şehitlerimize rahmet okuttu.
KATI ATIK PROJESİYLE GERİ DÖNÜŞÜM HAMLESİ GERÇEKLEŞTİ
Darıca Belediyesi Çevre ve Temizlik Müdürlüğü bünyesinde inşaası tamamlanan Katı Atık Toplama Merkezi  Osmangazi Mahallesi’nde 13 dönüm arazi üzerine inşaa edildi. 825 m 2 Kapalı Alan, 1425 m2 açık alan olmak üzere toplam 2250 m2 inşaat alanına sahip. Projeyle birlikte Darıca’daki katı atıklar burada ayrıştırılarak geri dönüşüme kazandırılmaktadır. Gelecek nesillerimize temiz ve yaşanabilir bir çevre bırakma adına Avrupa Birliği normlarına uygun olarak inşaası tamamlandı.
MİNİ MARİNA İLE BALIKÇILAR HAYALLERİNE KAVUŞUYOR
Darıca Belediyesi tarafından projelendirilen ve yapımı tamamlanmak üzere olan Mini Marina’da çalışmalar ara vermeden devam ederken, projenin tamamlanmasıyla birlikte Darıca’lı balıkçılar en büyük hayallerine kavuşmuş olacaklar. İçerisinde balıkçı teknelerinin bakım ve onarımlarına olanak tanıyan alanların yanı sıra, balıkçıların her türlü ihtiyaçlarını karşılayacak tesislerinde olacağı mini marinanın içerisinde 2 adet deniz feneri, kontrol merkezi ve balık satış yerleri olacak.
BİLGİ EVLERİ IŞIK SAÇIYOR
Ülkemizin geleceği olan genç kardeşlerimize her alanda hizmet etmeyi kendimize şiar edindik. Bu çerçevede 10 farklı noktada Bilgi Evlerini hayata geçirerek, on binlerce gencimize hizmet veriyoruz. İçerisinde kütüphane ve projeksiyon cihazının bulunduğu, konferans salonu ile etüt sınıflarının da öğrencilerin hizmetine sunulduğu bilgi evlerimizde ayrıca TEOG ve üniversiteye hazırlanan gençlerimize de etüt desteği sağlıyoruz.
KÜLTÜR MERKEZİMİZ ŞEHRİMİZE DEĞER KATTI
İlçemize değer katan vizyon projelerimizden olan Darıca Belediyesi Adnan Menderes Kültür Merkezi 80 bin kişinin yürüyerek gelip gidebileceği bir konumda olması açısından önem taşıyor. 2015 yılı ekim ayında hizmete açılan Darıca Belediyesi Adnan Menderes Kültür Merkezi, ilçedeki kültürel ve sanatsal faaliyetlerin merkezi haline gelirken, tiyatro, sinema, stand-up, söyleşi, konser, sergi vb. etkinliklerle, ilçenin kültürel hayatına büyük katkı sunuyor.
ASLAN ÇİMENTO SAHİL BAĞLANTI YOLU
İlçemizde bulunan Aslan Çimento Fabrikası’na giriş çıkan yapan kamyonlar şehir merkezinden geçerek ulaşımını sağlıyorlardı. Özellikle trafik ve çevre kirliliğine sebep olan kamyonların yapılan bu yolla birlikte şehir merkezine girmeleri yasaklanmış olup, şehir trafiğini de önemli ölçüde rahatlatmıştır.
BAŞKANLA HER DAİM YÜZ YÜZE
Darıca Belediyesi hayata geçirdiği “Her Daim Yüz Yüze” Projesi kapsamında mahallelere kurulan ekranlardan vatandaşların Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak’a canlı bağlantıyla ulaşmasına imkan sağlıyor. Proje kapsamında vatandaşlar değişik mahallelere kurulan Her Daim Yüz Yüze Ekranlarındaki tabletlere kişisel bilgilerini yazıp daha sonra kayıt butonuna basarak Başkan Karabacak’la canlı bağlantı yapıyorlar.
DARICALILAR HAVUZLARI ÇOK SEVDİ
Darıca Belediyesi tarafından iki ayrı noktada ücretsiz olarak hizmete açılan havuzlar vatandaşların yoğun talebiyle karşılaştı. Şehit Hasan Kaya İmam Hatip Lisesi ve Deniz Yıldızları Lisesi’nde bay ve bayanlar için ayrı ayrı olmak üzere iki ayrı noktada hizmet vermeye başlayan havuzlarda Darıca Belediyesi tarafından görevlendirilen 6 eğitmen, 2 cankurtaran, teknik bakım elemanları ve temizlik personelleri görev yapıyor. Soyunma odaları ve otoparklar oluşturulan tesislerden vatandaşlar pazartesi günleri hariç haftanın 6 günü istifade edebiliyor. Havuzlarda çocuklar için ayrı seanslar düzenleniyor. Yetişkinler için düzenlenen seanslardan farklı olarak 6-12 ve 12/18 yaş grupları için ayrı seanslar düzenleyen Darıca Belediyesi emekliler için hafta içi ayrı seanslar düzenliyor.
ALTIN KARINCA ÖDÜLÜ
Marmara Belediyeler Birliği tarafından yedincisi düzenlenen Altın Karınca Belediyecilik ödülleri İstanbul’da gerçekleşen dev organizasyonla sahiplerini bulurken, Darıca Belediyesi’de Şehirler ve Kültürler Kaynaşması ile katıldığı kültür ve sanat dalında Altın Karınca Belediyecilik Ödülü'nün sahibi oldu.
SPORDA AVRUPA İLE YARIŞIYORUZ
2013 yılında kurulan Darıca Belediyesi Eğitim Spor Kulübü kısa süre içerisinde ülkemizde elde ettiği başarılarının yanı sıra Portekiz, İspanya ve Türkiye’de yapılan Genç Erkekler Kros Şampiyonlarında  üç yıl üst üste Avrupa Şampiyonu olarak, spor otoritelerinin büyük taktirini topladı. Darıca Belediyesi Eğitim Spor Kulübü bu yıl da Genç Erkeklerde Türkiye şampiyonu olarak büyük bir başarıya imza attı. 21 Yaşaltı Erkekler 60 kilogramda mücadele eden son dünya şampiyonu ve 5 Avrupa Şampiyonluğu bulunan Eray Şamdan, 6.kez üst üste Avrupa Şampiyonu olarak Darıca’ya Karate’de ilk Avrupa şampiyonluğunu kazandırırken, Meryem Mazlum ve Ayca Düzgel de 21 Yaşaltı Bayanlar Takım Kata’da Avrupa ikincisi olarak ülkemize gümüş madalya getirdiler.