Her ilçeye üniversite açmakla sorun çözülmez

08 Şubat 2016, Pazartesi - 15:39

Her 4 işsizden birinin üniversite mezunu olduğunun görüldüğünü belirten CHP Milletvekili Tahsin Tarhan, “Her ilçeye üniversite açmakla ülke sorunları çözülmez” dedi

 

TBMM Araştırma Hizmetleri Başkanlığı'nın 2015'te yayınladığı raporda, her 4 işsizden birinin üniversite mezunu olduğunun görüldüğünü belirten CHP Milletvekili Tahsin Tarhan, 2015'te bu sayının 774 bine çıktığını söyledi. Her ilçeye üniversite açmakla ülke sorunlarının çözülemeyeceğini belirten Tarhan, “Hep diyoruz, hükümetin ekonomi politikası değişmeli. Rant ekonomisinden vazgeçip istihdam ekonomisine geçmeli. İşte rant ekonomisinin en doğal sonucu; işsizler ordusu” dedi. 
Tarhan açıklamasına şöyle devam etti: “Kalkıp araştırma yapmadan yurdun ücra köşelerine pıtırak gibi üniversite açıyorsunuz. Arz-talep dengesi gözetilmeden açılan bu üniversitelerde ne fiziki uygunluk var, ne de buralara koyacak öğretim görevlisi bulabiliyorsunuz. Görünen o ki, sadece kadrolaşma ve rant amacı güden üniversiteler kuruluyor. Sonuçta ne oluyor, kalitesiz eğitim alan, ya da hiç alamayan gençler piyasaya sürülüyor. Bunun da sonucu okumuş, üniversite mezunu işsizler ordusu… Yazık bu gençlere. Hükümet, bu politikasının iflas ettiğini bir an önce görmeli” dedi.


İSTİHDAM KURULTAYI
Tarhan son olarak şunları söyledi: “Ne dedik; rant ekonomisi böyle giderse işsizlik rekor üzerine rekor kıracak dedik. Ne oldu. İstemediğimiz rekorlar birbiri ardına kırıldı. Bakın şimdi de okumuş işsizler ordusu Türkiye’nin gündeminde. Bunun önü alınmazsa sosyal patlamalar kaçınılmaz. Biz hükümete bir kez daha öneriyoruz, istihdam ekonomisine geçilmeli. Günü kurtaran rant ekonomileri sosyal dengeleri alt üst etmektedir. İstihdamı sağlayacak yatırımlara destek sağlanmalı. Bunun için özel kanunlar çıkartılmalı. Bu ülke hepimizin. İşsizlik ülkemizin bir çok büyük sorununun en büyük nedeni. Terörü de bitirmek istiyorsanız,  toplumsal huzuru da istiyorsanız bunun ilk adımı istihdamdan geçer. Gelin, birlikte nasıl istihdam politikaları hazırlanacak üzerine konuşalım. Neden önümüzdeki dönemde bir istihdam kurultayı toplamıyoruz ki?”

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 8 = ?

 
haber yazılımı: buki