Türkiye’nin en başarılı Marmara Bölgesinin en çok sevilen ve tercih edilen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Öğretim Üyesi Op. Dr. Burcu Çetinkaya, adet sancısı ve sancılı adet görme hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Haber: Fatih KÖSE

 

Birçok kadın adet dönemini hafif ağrılı ya da çok ağrılı olarak geçirdiğini ifade eden Türkiye’nin en başarılı Marmara Bölgesinin en çok sevilen ve tercih edilen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Öğretim Üyesi Op. Dr. Burcu Çetinkaya, Ağrının şiddetinin fazla olması günlük hayatı zorlaştırır ve ruhsal olarak da yıpratıcı olabileceğini söyleyerek adet sancılarının Primer Dismenore ve Sekonder Dismenore olmak üzere iki şekilde gruplandırılabileceğinin altını çizdi.

 

“İKİ GRUBA AYIRABİLİRİZ ADET SANCILARINI”

Adet sancılarının Primer Dismenore ve Sekonder Dismenore olmak üzere iki şekilde gruplandırılabileceğini belirten Öğretim Üyesi Op. Dr. Çetinkaya, “Primer Dismenore, buluğ çağı ile başlayıp, ilerleyen dönemlerde aynı şekilde devam eden, doğumdan sonra hafifleyen sancılardır. Hafif olan bu ağrılar basit ağrı kesiciler ile desteklenebilir. Sekonder Dismenore ise, genellikle üreme organlarında görülen hastalıklara bağlı olarak, adet döneminin ağrılı geçmesine neden olan sancılardır. Adetin ilk dönemlerinde olmayan ağrıların, ilerleyen yaşla birlikte sadece belli dönemlerde ortaya çıkması ile belirti gösterir. Endometriosis (çikolata kistleri), geçirilen infeksiyonlar, rahimde ve pelvik bölgede yer kaplayan oluşumlar, myom ve kist gibi nedenler çoğu zaman suçlanmaktadır. Sonuç olarak sancılı adet gören her kadının üreme sisteminde hastalık olduğu söylenemez.” dedi.

 

“ADET SANCISI NEDEN OLUR?”

Adet döneminde prostoglandin adı verilen kimyasallar sayesinde, rahim kasılarak kontrollü şekilde kanamanın sağlandığını açıklayan Öğretim Üyesi Op. Dr. Çetinkaya, “Bu kasılma sırasında rahme yeterli miktarda kan akımı ve oksijen gidemez ise ağrıya neden olur. Kasılmalar her kadında aynı şekilde olurken, bazı kadınlar ağrı hisseder, bazıları ise hissetmezler. Doğru tanı hekiminiz tarafından konulmalıdır. Bu dönemi rahat atlatabilmek için bazı önlemler alınabilir. Özellikle bu dönemde çay, kahve, kola gibi kafein ve asit içeren içeceklerden uzak durmanız fayda sağlayabilir. Aynı zamanda istirahat etmek, bol sıvı tüketmek, karın bölgesine masaj yapmak ve sıcak uygulaması sancınızı aza indirmeye yardımcı olacaktır. Vitamin ve magnesium gibi mineral takviyeleri de yararlı olabilir. Gerektiğinde hormon içeren preparatlarda tedavide kullanılmaktadır.” dedi.

Öğretim Üyesi Op. Dr. Burcu Çetinkaya

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

www.burcucetinkaya.com

Instagram://opdrburcucetinkaya

Facebook://opdrburcucetinkaya