Hizmet İş yüzde 20 zam istiyor

20 Ocak 2015, Salı - 21:53

Hizmet-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Büyükşehir ve İSU’nun yetkileri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan geldi. Yetkinin gelmesi ile açıklama yapan Şube Başkanı İdris Ersoy, hazırlığı devam eden taslakta her iki kurumun çalışanları için yüzde 20 oranında zam isteyeceklerini belirtti

 

Hizmet-İş Şube Başkanı İdris Ersoy, yönetim kurulu üyeleri, Büyükşehir ve İSU delegeleri Büyükşehir ve İSU toplu iş sözleşmesi görüşmeleri için dün sendika binasında basın toplantısı yaptı. Büyükşehir ve İSU yetkisinin gelmesinin ardından toplu iş sözleşmesi görüşmeleri ile ilgili açıklama yapan Ersoy, bu dönem İSU ve Büyükşehir için ayrı yetki geldiği için iki ayrı sözleşme yapacaklarını kaydetti. Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan 140 işçi ve İSU da çalışan 840 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesinde yüzde 20 oranında zam istendiğini belirten Ersoy, sözleşmeyi masada bitirmek istediklerini kaydetti. 

 

İKİ BİN KİŞİYİ KAPSIYOR

Bu dönem yetkilerin Bakanlık tarafından geç geldiğini belirten Ersoy, “Yetkinin gelmesinin ardından daha önce iş yerlerinde toplu sözleşme için yaptığımız formlar ışığında taslakların son halini vereceğiz. Büyükşehir ve İSU’da toplam 2 bin kişiyi kapsayan toplu iş sözleşmesine önümüzdeki günlerde başlayacağız. Ayrıca Darıca, Çayırova ve Gebze’nin d sözleşmeleri de aynı süreç içinde yapılacak. İşçi arkadaşlarımızın haklarını da koruyarak sözleşmeleri masada bitirmek istiyoruz. Bu noktada gerekli mücadelemizi tüm arkadaşlarımızla birlikte yapacağız” dedi. 

 

BU DÖNEM AYRI YETKİ

Büyükşehir Belediye Başkanının işçilere verdiği değeri koruyarak bu dönemde daha fazla destek vereceğine inandıklarını belirten Ersoy, “Birlik ve beraberlik içinde toplu iş sözleşmesine kilitlendik. Haklarımızdan taviz vermeyerek ekmeğimizi biraz daha büyütmek için mücadelemizi vereceğiz. Bu dönem toplu iş sözleşmesi yetkileri ayrı ayrı geldi. Daha önce Belediye-İş’in yaptığı itirazdan dolayı iki yıl arkadaşlarımız sözleşmeden mahrum kaldı. Daha önce bakanlık Büyükşehir ve İSU’ya aynı yetkiyi verdi ve bu dönem ayrı ayrı yetki verdi” ifadelerine yer verdi.

 

FUAT AVNİ’Yİ GEÇTİLER

Belediye-İş Sendikası yetkililerinin bakanlığı eleştiren açıklamalar yaptığını belirten Ersoy “Bu arkadaşları kutluyorum. İki yıl önce bu işlerin ayrı ayrı olacağını bildiler. Twitter fenomeni Fuat Avni’yi geçtiler” dedi. Belde A.Ş çalışanlarının hak kabı ile ilgili Belediye-İş Sendikası’nın eleştirilerini yanıtlayan Ersoy, “İşçilerin hak kayıplarının olmadığı gibi hak kazanımları oldu. Biz işçilerin totaldeki Kazanımlarına dokunmadan totalde yüzde 10 oranında zam yaptık. Kartepe A.Ş’de ihaleli arkadaşlara toplu iş sözleşmesi yapıp sıfır zam aldılar ve işçilerden aidat aldılar. Bunu yapanlar ahlak ve erdenden bahsedemezler” dedi. 

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 6 = ?

 
haber yazılımı: buki