Hospıtalpark hastanesi bilgilendirmeye devam ediyor

Hospıtalpark hastanesi bilgilendirmeye devam ediyor
03 Haziran 2016, Cuma - 00:35

Hospitalpark Darıca Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Diyetisyen Aylin Özgür Ramazanda doğru beslenme alışkanlıklarıyla; sağlıklı ve rahat bir şekilde oruç tutulabilmenin ve kilo kontrolünün sağlayabilmenin mümkün olduğunu söyledi.

5 ADIMDA DAHA SAĞLIKLI BİR RAMAZAN GEÇİRMEK  VE KİLO KONTROLÜ SAĞLAMAK MÜMKÜN!

MUTLAKA SAHUR YAPMALISINIZ.

Kahvaltı günlük yaşantıda nasıl bir öneme sahipse, sahurun da Ramazan ayında en önemli öğün olduğu unutulmamalı ve kesinlikle atlanmamalıdır. Sahura kalkılmaması ve yalnızca su içilmesi zararlıdır. Sahurda tercihinizi kahvaltılıklardan yana kullanmak sizin için en sağlıklısı olacaktır. Az tuzlu peynir, haşlanmış yumurta, süt, yoğurt, domates, salatalık, ceviz-fındık, çiğ sebze-meyve ve tam buğday ekmeğinden oluşan hafif bir kahvaltı yapılmalıdır. Aşırı yağlı, tuzlu, şekerli ve unlu gıdalardan uzak durulmalıdır.

SAHUR VE İFTARDA ACELE EDİLMEMELİ.

Yemekler küçük lokmalar halinde yavaş yavaş yenilmelidir. Özellikle iftarda, boş mideye birden yüklenilmemelidir. Yaklaşık 16-17 saat dinlenmeye çekilen mideye aniden yüklenmek, iftar sonrasında hazımsızlığa neden olabilir. Bunu önlemek için, orucunuzu su, kuru hurma, kuru kayısı gibi kuru meyvelerle açıp, çorba ile başlamak, 15- 20 dakika sonra ise ana yemeğe geçiş yapmak gerekir. Yemeklerinizi mümkün olduğunca yavaş ve iyi çiğneyerek tüketmeniz sizi sindirim sistemi rahatsızlıklarından koruyacaktır.

BOL SU TÜKETİLMELİ.

Günlük su ihtiyacımız yaklaşık 2 litre iken, yaz aylarında bu gereksinim 2,5 litreye çıkmaktadır. Ramazan ayında da sıvı ihtiyacının mutlaka karşılanması gerekir. Susuzluk durumunun uzun süre devam etmesi halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı, baş dönmesi, unutkanlık, dikkatsizlik, uykuya meyil, sinirlilik, hazımsızlık, şişkinik gibi sorunlara neden olur. Bu durumun önüne geçebilmek için iftar ile sahur arasında yeterli miktarda sıvı alımı sağlanmalıdır. Ek olarak sıvı alımı şekersiz veya az şekerli komposto ve hoşaflarla, ayran ve süt gibi içeceklerle de desteklenebilir.

AŞIRI YAĞLI PİŞİRME YÖNTEMLERİNDEN, HAMURLU GIDALARDAN UZAK DURULMALI.

Ramazanda sahur ve iftar sofralarını süsleyecek olan yemekler, kızartma ve kavurma yerine ızgara, fırın, haşlama gibi yöntemlerle pişirilmelidir. Ayrıca 1 kilogramlık bir sebze yemeğine 2 yemek kaşığından fazla sıvı yağ eklenilmemelidir. Eğer etli sebze yemeği yapılıyorsa etin içindeki görünmez yağ yeterlidir, dışarıdan yağ eklenilmesine ihtiyaç yoktur. Pide, hamur işleri ve şerbetli tatlılar gibi kan şekerini hızlı yükselten ve sindirimi zor besinler tüketilmemelidir. Tahıl tüketiminde mutlaka esmer ürünler tercih edilmelidir. Tatlı ihtiyacını karşılamak için ise meyveler ve sütlü tatlılar tercih edilebilir.

İFTARDAN SONRAKİ SÜREÇ İYİ DEĞERLENDİRİLMELİ.

 İftardan 1,5-2 saat sonra yapacağınız hafif tempolu bir yürüyüş, besinlerin sindirimine yardımcı olacaktır. Ayrıca iftar ile sahur arasında taze ve kuru meyvelerle küçük ara öğünler eklenmeli bu sayede hem bir defada fazla miktarda besin alımının vereceği olumsuz etkliler engellenir hem de posa alımı ile kan şekeri dengesi sağlanır, kolesterol değerleri dengelenir ve sindirim sistemi rahatsızlıkları engellenmiş olur.

Oruç tutan veya tutmayan herkes sağlıklı yaşamak için yeterli ve dengeli beslenmelidir. Yeterli ve dengeli beslenmenin temel kuralı; tüm besin gruplarından bir arada yemek, yavaş ve iyi çiğnemek, az ve sık yemek, posa alımını sağlamak için sebze ve meyveleri tüketmek, yağı yeterli miktarda ve doymamış yağlardan tercih etmektir. Günlük en az 2 lt su içmek, tahıllardan, kuru baklagillerden ve hayvansal besinlerden protein yetecek miktarda almaya dikkat etmektir.

Unutulmamalıdır ki ramazan ayında günlük alınması gereken enerji, protein, vitamin ve mineraller değişmemektedir.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki