Hürriyet;O kitap anayasa'ya aykırı

Hürriyet;O kitap anayasa'ya aykırı
09 Temmuz 2016, Cumartesi - 13:32

CHP Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, MEB'in Nurettin Topçu'ya ait 'Türkiye'nin Maarif Dünyası' adlı kitabının müfredata eklenmesinin Anayasa'ya aykırı olduğunu söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı eğitim ve öğretim camiasının yaz dönemi seminerlerine, Atatürk ve cumhuriyete karşı düşünce ve faaliyetleri ile bilinen Nurettin Topçu’nun ‘Türkiye’nin Maarif Davası’ isimli kitabını ekledi. Eğitim camiasında konuya ilişkin tepkiler yükselirken, CHP Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet de Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a yazılı olarak yanıtlanmasını istediği soru önergesini sundu.

  OSMANLICA’YI HANÇERLEMİŞİZ

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Milletvekili Hürriyet, “Milli Eğitim Bakanlığı, eğitim ve öğretim camiasının yaz dönemi seminerlerine modern, çağdaş ve laik eğitim karşıtı, Atatürk ilke ve devrimleri ile cumhuriyetin ve Devrim Kanunları’nın temel ilkelerine aykırı düşünce ve faaliyetleri ile bilinen Nurettin Topçu’nun “Türkiye’nin Maarif Davası” isimli kitabı eklendi. İlkokulda ahlak eğitiminin hemen hemen sıfıra indiğini, yerine hayat bilgisi dersinin verildiğini yazan Nurettin Topçu, Harf Devrimi’ne de saldırmakta, Osmanlıca’nın hançerlendiğini ifade etmektedir” dedi.

  ANAYASAYA AYKIRI

Yaz seminerlerine kitabı konan Nurettin Topçu’nun, ‘Güzel dilimizi vaktiyle divan edebiyatının nesircileri kurutuyordu; şimdi onu Dil Kurumu boğazlamaktadır’ sözlerini de hatırlatan Milletvekili Hürriyet, “Türk Milli Eğitim Sisteminin temel esasları olarak yerini almış çağdaş, bilimsel, laik eğitime, Anayasa ile güvence altına alınan Devrim Kanunları ve demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin  niteliklerine aykırı düşünce ve uygulamaların Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okul ve kurumlarda yer bulması anayasaya aykırıdır” açıklamasında bulundu. 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 6 = ?

 
haber yazılımı: buki