İki ilçeye yeni mezarlık

13 Mayıs 2015, Çarşamba - 21:26

 

Büyükşehir Meclisi’nde bu ay Gebze ve Körfez’de mevcut mezarlıkların ihtiyaca karşılık vermemesi nedeniyle iki yeni mezarlık için çalışma yapılacak. Gebze’de 1 milyon 513 bin metrekare, Körfez’de ise 74 bin 374 metrekare alanın mezarlık yapılması için Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan izin istenecek

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Mayıs ayı meclis toplantısı yarın Leyla Atakan Kültür Merkezi Dr. Şefik Postalcıoğlu salonunda gerçekleştirilecek. Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun başkanlık yapacağı mecliste 122 gündem maddesi ele alınacak. Genel seçimlerden önce yapılacak son meclis toplantısında İzmit’e Hayvan Pazarı ve Borsası yapılması, Tramvay hattının alınması için Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na yetki verilmesi ve Gebze ile Körfez’e yeni mezarlık alanlarının tahsisi yer alacak.

 

İKİ TRAMVAY ALINIYOR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Sekapark ve Otogar arasında yapılacak olan 10 kilometrelik tramvay hattı için daha önce 10 tramvay kararının ardından ek olarak 2 yeni tramvay alımı meclisten geçecek. Geçtiğimiz ay komisyona giden ve bu ay komisyon gelecek olan kararla birlikte hatta çalışacak olan 12 tramvay için ihale çalışmaları başlatılacak. Ayrıca meclise tramvayın finansmanının sağlanması için Karaosmanoğlu’na yetki verilmesi gündeme gelecek. Ancak gündemin önümüzdeki ay tartışmak üzere Komisyona gönderilmesi bekleniyor. Karaosmanoğlu’na verilecek olan yetki ile iller bankasından alacağı 11 milyonluk kredi için çalışmalar başlatılacak.

 

HAYVAN BORSASI GELECEK

Mecliste Durhasan Mahallesi’nde 20 bin 155 metrekare alan üzerinde İzmit Belediyesi’nin Hayvan Pazarı ve Hayvan Borsası kurması için yer tahsisi yapılacak. Komisyondan gelen madde ile Hayvan Pazarı ve Borsası yapılması için İzmit belediyesi çalışmalarını başlatacak. İzmit Belediyesi tarafından yapılacak olan Hayvan Pazarı ve Borsası, özellikle kentteki et fiyatlarının kontrol altında tutulması ve özellikle Pazar alanında etin ucuz olmasını sağlayacak.

 

3 SPOR SALONU GELİYOR

Mecliste Büyükşehir Belediyesi Başiskele, Kandıra ve Kartepe’ye 1000 kişilik spor salonu yapılması izni de verilecek. Kartepe’de İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü ile yapılacak salon için başkanı protokol izni verilecek. Kandıra ve Başiskele’de ise protokol düzenlemesi yapılacak. Daha önce İl Özel İdaresi’nin de bulunduğu üçlü protokol düzenlenerek ikili protokol haline getirilecek. Ardından başkana yetki verilmesiyle üç spor salonun yapılması çalışmaları hızlandırılacak.

 

TABLETLER DAĞITILACAK

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yol 7’nci kez yapacağı tablet bilgisayar dağıtımı için meclisten istenen yetki de bu mecliste geçecek. Yeni tablet bilgisayar dağıtımı için verilecek yetkinin ardından ihale çalışmaları başlayacak. 6’ncı sınıf öğrencilerine de bu yıl yaklaşık 30 bin tablet bilgisayar dağıtılması bekleniyor. Kararın meclisten oy birliği ile geçmesi bekleniyor.

 

MEZARLIK İHTİYACI

Meclis’te Plan ve Bütçe Komisyonu ve Sağlık komisyonunun ortak hazırladığı çalışma ile iki ilçeye yeni mezarlık alanları belirlenecek. Gebze ve Körfez’de belirlenen mezar alanları için Orman ve Su İşleri Bakanlığından orman alanının tahsisi istenecek. Gebze Balçık Kadılı bölgesinde 1 milyon 153 bin metrekare alan, Körfez’de Tütünçiftlik bölgesinde 74 bin 374 metrekare alan mezarlık yapılması için belirlendi.

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki