İlaç Kaçakçılığı Operasyonu

İlaç Kaçakçılığı Operasyonu
18 Mayıs 2016, Çarşamba - 12:53

İstanbul Emniyeti, E­Reçete şifrelerini kırarak kanser hastalarının ilaçlarını çalan 46 kişilik çeteye yönelik, aralarında Kocaeli’nin de bulunduğu 7 ilde dev operasyon başlattı. Gözaltındaki üyeleri arasında doktorlar ve eczacılar da bulunuyor.

İstanbul Polisi, kanserle mücadele eden hastaların E­Reçete şifrelerini ele geçirerek 7 ilde ilaç vurgunu yapan ve SGK’yı 6 milyon liralık zarara uğratan 46 kişilik suç örgütünü çökertti. Hastaları ilaçsız bırakan çeteden doktor, eczacı ve ilaç deposu sahipleri de çıktı. Dev baskınları İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne (İEM) bağlı Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü (İMP), bugün şafak vakti gerçekleştirdi. 2014 yılında, SGK İstanbul İl Müdürlüğü’ne ve İMP Merkezi’ne müracaat eden kanser hastaları, e­Recete şifrelerinin çalınarak adlarına çeşitli eczanelerden ilaç alındığını bildirdi. Mali Şube ekipleri, şikayetler üzerine “geniş çaplı” soruşturma başlattı. Teknik çalışma sonucu, doktor, eczacı, ilaç deposu sahipleri, simsarlar ve bilgisayar korsanlarından oluşan 46 kişilik çetenin, 55 kanser hastası üzerinden büyük bir vurgun yaptığı belirlendi.

İşte, bu tespitler üzerine İstanbul merkezli Kocaeli, Ankara, Adana, Hatay, Kastamonu ve Mardin illerinin de kapsayan “eş zamanlı” operasyon kararı alındı. Şafak vakti Özel Harekat ve Çevik Kuvvet desteğinde harekete geçen İMP timleri, önceden belirlenen hedef adreslere baskın düzenledi. Girilen hedef adresler arasında ilaç depoları ve eczaneler de bulunuyor. Mali Polis, hastaları mağdur eden ve SGK’yı 6 milyon lira zarara uğratan çetenin 4 üyesinin cezaevinde bulunduğunu da belirledi. Soruşturma dosyasında adları bulunan, 1’i Suriyeli ve 1’i kadın, toplam 42 şüpheliye yönelik gözaltı operasyonu devam ediyor. Kamyonlar dolusu ilacın kaçak yollarla Suriye, Irak, Mısır ve Azerbaycan’a gönderildiği belirlendi .Operasyon kapsamında Kocaeli’de gözaltına alınanların kimliği ile ilgili her hangi bir açıklama yapılmadı. Şahıslar İstanbul’a gönderildi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 2 = ?

 
haber yazılımı: buki