İLÇE ODASI İLKE İMZA ATTI

26 Şubat 2015, Perşembe - 21:33

Bölge protokolünün ve basın mensuplarının yoğun katılımı ile Gebze Ticaret Odası ve Türk Patent Enstitüsü arasında " Bilgi Döküman Birimi" protokolü imzalandı.

 

Gebze Ticaret Odası ve Türk Patent Enstitüsü'nün bir süredir gerçekleştirdiği görüşmeler neticesinde Oda bünyesinde kurulacak  "Bilgi Döküman Birimi" projesi gerçekleşmiş oldu.

 

Konuyla ilgili konuşmalarını gerçekleştiren Gebze Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler; "Proje ile, bölgemizde araştırma, geliştirme çalışmaları yapan kişi, kurum ve kuruluşların sınai mülkiyet hakları konusunda bilgilendirilmesi, ilgili ulusal ve uluslararası mevzuat ve yayınlara ulaşmalarının sağlanması, veri tabanlarında araştırma yapılması için uygun ortamın tesis edilmesi konusunda ve yenilik geliştirme yapan üyelerimize hizmet sağlanacaktır."

Çiler; Üretime yönelik faaliyetlerde, yeni buluşların, şirketler için önemli olduğunu belirtirken, buluşların üzerinde hak sahibi olmanın da ticari faaliyetlerde avantajlarını vurguladı. Nail Çiler; "Ürünün patentini aldığınız zaman sadece kendiniz satabilir ya da lisansını vererek gelir elde edebilirsiniz. Bu önemli bir detay olup, üretime yönelik faaliyet gösteren bir işletme için hem ayrıcalık, hem de ekonomik yönden gelir sağlayacak bir unsurdur."dedi.

 

Türk Patent Enstitüsü, Enstitü Başkan Yardımcısı Dr. İbrahim Yaşar; Türk Patent Enstitüsünün sınai mülkiyet haklarına ilişkin genel bir bilgi aktarımı gerçekleştirdi. Türk Patent enstitüsünün Sınai Mülkiyet'i tescil ettirmekle görevli bir kurum olduğunu belirtti. Yaşar; Patent sisteminin gelişmeleri tescilleyen ve belli bir süre imtiyaz sağlayan önemli bir belge olduğunu vurgularken, Patent ve faydalı model arasındaki farklara değindi. Tasarım yaparak üretim gerçekleştiren sanayicinin, sadece üretime yönelik faaliyetlerini gerçekleştiren sanayiciden her zaman daha karlı olacağını sözlerine ekledi.

 

İmzalanan protokolü takiben Türk Patent Enstitüsü Patent ve Marka uzmanları tarafından bilgilendirme semineri gerçekleştirildi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 6 = ?

 
haber yazılımı: buki