İlişkilerin De Terapiye İhtiyacı Var

İlişkilerin De Terapiye İhtiyacı Var
01 Aralık 2016, Perşembe - 11:59

Medical Park Gebze Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Yıldız Biber Güven çift terapisi ilişki terapisini anlatıyor.

Çiftler genellikle, ilişkilerinde yaşadıkları sorunları çözmek için çok çaba sarf ederler. Çatışma ya da duygusal sorunları önce kendi içlerinde çözümlemeye çalışan çift, baş etme yollarının yetersiz kaldığını gördükçe yakın çevresinden yardım almaya çalışabilir. Aile yakınları,  arkadaşlar benzer sorunlar konusunda deneyimleri ile çiftlere etkili çözüm yolları sunabilmektedir.

Krize dönüşmeden uzmana danışmalı

Bazı durumlarda ise yakın çevredekilerin sorunları daha çok bireylere odaklanarak çözmeye çalışması nedeniyle çiftler; yargılanma, suçlanma, çaresizlik, umutsuzluk gibi duygular yaşayabilmektedir.  Bu durum profesyonel destek almalarını da geciktirebilmektedir. Çift terapisine gelen birçok çiftin, sorunların büyük bir krize dönüştüğü noktada terapiye geldikleri görülmektedir. Kriz öncesinde alınan danışmanlık ve terapi desteğinin ise çift için ‘koruyucu/önleyici’ işlev gördüğü, çiftin yaşam kalitesini arttırabildiği gözlenmektedir.

Çift terapisi, bir çifte yaşadıkları sorunları tanımlama ve çözüm yolları konusunda teknik bir destek sunmaktadır. Terapist,  ilişkiyi birlikte yaşayan bireylerden hangisinin hatalı ya da haksız oluşundan çok ilişkilerinin ‘asıl uzmanı’ olan bireyleri tanımaya, ‘ilişkinin dinamiklerine’ odaklanır.  Çiftin ilişkilerinde yaşadıkları sorunları birlikte  ve ortak bir dille tanımlamalarına ve somutlaştırmalarına  yardımcı olan terapist, aynı zamanda devam eden sorunları ve ilişkiyi olumsuz etkileyen stres kaynaklarını çözümlemede çiftin birbiriyle nasıl en iyi biçimde iletişim sağlayabileceklerini de gösterir.

Çiftlerin en sık yaşadığı sorunların başında iletişim sorunları, uyum sorunları,  güven eksikliği, bağlanma korkusu, cinsel sorunlar              ve yakınlaşma sorunları gelmektedir. İlişkide yaşanan sarsıcı yaşam deneyimlerinin (aldatma/aldatılma)  bir sonucu olarak  da yaşanabilecek bu sorunlarla  çift terapisine gelen çifte, ‘iyileşme’,  ilişkinin tekrar inşası, ve ilişkinin  tekrar yapılanma sürecinde ihtiyaçların  belirlenmesi konusunda oldukça önemli bir terapi desteği sağlanabilmektedir.

Etkileşim dinamiklerinin ve hiyerarşinin rol aldığı çeşitli ilişki alanlarında  sorun yaşayan tüm bireyler çift / ilişki terapisi tekniklerinden yararlanabilir:

Evli çiftler

Arkadaşlık ilişkileri

Birlikte yaşayan bireyler

Nişanlı çiftler

Gay / Lezbiyen çiftler

Aile ilişkilerinde sorun yaşayan bireyler (ebeveyn-çocuk, yönetici-çalışan, kardeş-kardeş)

Ayrıntılı Bilgi için:

Medical Park Gebze Hastanesi  Kurumsal İletişim Müdürü Çiğdem Görkey Şenüçler 0530 174 21 15 / cigdem.senucler@medicalpark.com.tr

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki