İLKÇEV, En Geniş Katılımlı Sivil Yarışma Organizasyonuna Hız Verdi

02 Şubat 2016, Salı - 15:42

Gebze İlim,Kültür ve Çevre Kulübü Derneği(İLKÇEV), dünya genelinden iştirak edilen ve Türkiye'nin en geniş katılımlı sivil yarışma organizasyonu “Ufka Yolculuk Kültür Yarışmaları'nın” 4.süne hız verdi.

Yarışma, organizasyona özel hazırlanmış “Riyazü's Salihîn'den 1001 Hadis Seçkisi” üzerinden 6 farklı kategoride Türkiye'de Türkçe, Dünya genelinde ise internet üzerinden İngilizce olarak yapılacak.

Zinde Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü’nün Son Peygamber Platformu ile birlikte düzenlediği yarışmaya proje ortağı olan ve  Gebze,Çayırova,Dilovası ve Darıca ayağını yürüten Gebze İlim,Kültür ve Çevre Kulübü Derneği(İLKÇEV) ; Gençlerimizi, bedensel ve zihinsel olarak sağlıklı, zinde, milli, manevi, ahlaki, sosyal ve kültürel değerlere bağlı nesil yetişmesine katkıda bulunmayı amaçlıyor. Aynı zamanda çevreye duyarlı, üstün vasıflı, eğitimli, kültürlü ve görgülü bireyler yetişmesine katkıda bulunan, yaratılış gayesini bilen, ülkesini ve milletini seven bireylerden meydana gelen bir toplumun oluşmasına yardımcı olma misyonuyla 2006 tarihinden bu yana faaliyetlerine devam ediyor.

Ufka Yolculuk Kültür Yarışmaları'n Anadolu’nun her ilinde hali hazırda faaliyet gösteren 100'den fazla dernek, spor ve izcilik kulüpleri de proje ortağı olarak destekliyor. 7’den 70’e yarışma fırsatı veren ödüllü kitap okuma yarışması, geçen yıllarda olduğu gibi bu yılda da tüm hızıyla devam ediyor. Bu sene dördüncüsü düzenlenecek Ufka Yolculuk Kültür Yarışmaları ile katılımcıların, her Müslümanın bilmesi gereken temel bilgileri öğrenmesine yardımcı olunuyor.

4 yıl önce başlayan Ufka Yolculuk, ilki Hicri 1434, Miladi 2013 yılında Ömer Nasuhi Bilmen’in Büyük İslam İlmihali kitabından 87 bin 014 kişinin katılımıyla düzenlendi.

Hicri 1435, Miladi 2014 yılında yapılan ikinci yarışma ise “Kur’an’ın Anlamıyla Buluşmak” Platformuyla birlikte düzenlendi. Kur’an-ı Kerim Meali konulu yarışma, 65 ülkeden toplam 174 bin 399 kişinin katılımıyla coşkulu bir şekilde gerçekleşti.

Hicri 1436, Miladi 2015 yılında yapılan üçüncü yarışma ise “Son Peygamber Platformu” ile birlikte düzenlendi. Siyer konulu yarışma ise toplamda 264 bin 929 kişinin katılımıyla gerçekleşti. Yarışmacıların sorumlu olduğu kitap da, Prof. Dr. İsmail Lütfi Çakan'ın “Kur’an-ı Kerim’e Göre Peygamberler Tarihi ve Tevhid Mücadelesi” kitabı oldu. Yarışma geçen sene, Türkiye’de 81 ilde, 679 ilçede, 1.238 okulda, 11.723 gönüllü gözetmenle ve 11.571 sınav merkezinde düzenlendi. Toplamda şimdiye kadar ise 550.000’e yakın yarışmacı kayıt yaptırarak iştirak etti.

Hicri 1437, Miladi 2016 yılında yapılacak yarışmaya ise 300.000’den fazla katılım bekleniyor. Böylece, Türkiye’deki ÖSYM sisteminde en geniş katılımlı sivil yarışma organizasyonunu, hem de tamamı gönüllülerden oluşan bir ekiple düzenleniyor.

Yarışma bu yıl, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar tarafından İmam Nevevi’nin Riyazü’s Salihin eserinden yarışmaya özel derlenen “Riyazü's Salihîn'den 1001 Hadis Seçkisi” adlı kitapdan düzenlenecek.

13 Kasım 2015 tarihinde ufkayolculuk.com sitesinden alınmaya başlayan kayıtlar, 21 Şubat 2016 tarihine kadar devam edecek. Sınav, 3 Nisan 2016 Pazar günü saat 10:00 da tüm Türkiye genelinde, cezaevleri de dahil olmak üzere, aynı gün ve aynı saatte gerçekleşecek

Bu Yıl, “Hadis Yılı” İlan Edildi!

Sevgili Peygamber'imizin (sav) kutlu mesajlarıyla toplumu buluşturmayı sağlamak için, yarışma vesilesi ile de örnek bir kampanya başlatılarak bu yıl “Hadis Yılı” ilan edildi.

Tüm sosyal gruplar arasında “Hadis Okuma Grupları Kurma Kampanyası” başlatıldı. Camiler, okullar, evler, işyerleri ve cezaevleri başta olmak üzere her mekânda, bireysel veya gruplar halinde hayatı anlamlı hale getirecek ve geniş kitlelerde farkındalık oluşturacak bir dizi etkinlik gerçekleştiriliyor.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 10 = ?

 
haber yazılımı: buki