İmanın Zaferi-Çanakkale Geçilmez

İmanın Zaferi-Çanakkale Geçilmez
20 Mart 2016, Pazar - 14:37

1808 yılında Fransız General Napolyon  Banaport “İstanbul Kime Kalacak”sözü ile BirinciDünya Savaşı’nın (1914) planlarının çizilmeye başladığına, tam 106 yıl önce temellerinin atıldığını ispatlar niteliktedir.Tarih 3 Kasım 1914 Çanakkale Savaşı, ünlü sömürgeci İngilizler ve Fransızların Osmanlı Devleti’ni toptan ortadan kaldırmak için hedeflenen korkunç bir savaşın adıdır.Belki tarihte böyle bir savaşın emsali yoktur.Bu savaşta Küffar Ordusu 300 bin kayıp verirken İslam Ordusu 350 bin şehit vermiştir.Nereden bakarsanız bir milyona yakın insan ölmüştür. Çanakkale de ölen insanların tümden kayıtları tutulamamıştır.Bu konudaki yapılan çalışmalar, uzmanların görüşleri, tarihçilerin araştırmalarının hepsi bir birinden farklı olması bunu göstermektedir.

Osmanlı Devleti bir yandan iç isyanlarla ve karışıklıklarla, Ermeniler’in, Rumlar’ın yıkıcı çete ve ayrılıkçı bölücü unsurlarla mücadele içinde iken bir yandan da Çanakkale gibi ümmetin savaşını veriyordu. Halkın iktisadi durumu ve yaşam koşulları hiç de iyi değildi.Yokluklar, kıtlıklar, salgın hastalıklar hat safhada idi.

Çanakkale Savaşı dönemin en gelişmiş ve en modern silahlara sahip olan İngiltere,Fransa,İtalya ,Amerika ve sayıları 30’a yakın devlete karşı verilen tarihte en büyük savaşlardan birisidir. Çanakkale; İslam ordularıyla, haçlı ordularının yaptığı nadir savaşlardandır. Osmanlı devleti’ nin bu savaşta göstermiş olduğu  direnç ve başarı bütün taktirlerin üstündedir. Bu başarı öyküsünün temelinde iman vardı, İslam vardı, şehit olma vardı.

İki yıl süren deniz ve kara savaşında Osmanlı Devletinin şahsında bütün İslam dünyasının ve Müslümanların dinleri, vatanları izzet ve şerefleri korunmuştur.Bu savaşta İslam ülkelerini ve Müslümanları yok etmek isteyen küffar ordularına karşı islam ordusunun “Çanakkale Geçilmez, İslam Yok Edilemez” duruşunun şanlı göstergesidir.

Çanakkale ruhu Hak ile batılın mücadelesidir.Çanakkale ruhu Bedir’deki Uhud’daki Hendek’teki ruhdur. Çanakkale ruhu 1071 Malazgirt,1453 İstanbul’un fethi ruhudur.Acaba İslamın son kalesi Çanakkalemidir?Saraybosna,Üsküp,Şumnu, Edirne, İstanbul, Bağdat, Kudüs, Kahire, Trablusgarb, Kabil midir? Mekke ya da Medine midir? Bu son kale….. İbrahim KADIOĞLU -  Çayırova Müftüsü

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 10 = ?

 
haber yazılımı: buki