İnternet bağımlılığına dikkat!

04 Mayıs 2015, Pazartesi - 12:34

Haliç Üniversitesi öğretim görevlisi Süleyman Örikli, “Çocuklarınıza arkadaşlık değil, anne babalık yapın” dedi.

Gebze İnsan ve Medeniyet Hareketi’ne bağlı  Mutlu Çocuk Okul Öncesi Mektebi tarafından düzenlenen “Sosyal Medyanın Büyüttüğü Çocuğa Nefes Yetiştirmek” konulu konferans Gebze Kültür Merkezi Kardelen Nikah Salonu’nda yapıldı. Konferansın açılış konuşmasını yapan Gebze İMH Başkanı Ali Erol, bilinçli, imanlı ve kültürlü bir toplum inşasında çocuk eğitiminin büyük önem taşıdığını belirterek, dernek olarak eğitim faaliyetlerine öncelik verdiklerini söyledi. Daha sonra söz alan Haliç Üniversitesi öğretim görevlisi Süleyman Örikli konferansta internet bağımlılığının çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerini anlattı.

ÇOCUKLARIMIZ 3-4 YAŞLARINDA TEKNOLOJİ BAĞIMLISI OLUYOR

Gebze İnsan ve Medeniyet Hareketi Mutlu Çocuk Okul Öncesi Mektebi’nin konuğu olan Haliç Üniversitesi öğretim görevlisi Süleyman Örikli sunumunda, küçük yaşlarda başlayan internet ve telefon bağımlılığına karşı anne ve babalara tavsiyelerde bulundu. İnternet ve sanal alemin bilgiye erişim konusunda sağladığı kolaylıkların yanında büyük tehlikelere de kapı açtığını belirten Süleyman Örikli, “Çocuklarımız artık 3-4 yaşlarında teknoloji bağımlısı oldu. Sanal alemde her kimliğe bürünebilirsiniz. İsterseniz Ertuğrul Gazi, isterseniz Tarkan olabilirsiniz. 8 yaşında iken kendinizi 18 yaşında gösterebilirsiniz. İnternet kontrolsüz bir ortam sunuyor. İnternette kumar oynanabiliyor. Çocuklarınızın sanal alışveriş yapıp yapmadıklarını takip edin” diye konuştu.

ÇOCUKLARINIZLA KALİTELİ VAKİT GEÇİRİN

Anne babaların en büyük yanlışlarından birinin onlara arkadaş gibi davranması olduğunu ifade eden Süleyman Örikli, “Çocuklarınıza arkadaşlık değil, anne babalık yapın” dedi. Örikli konuşmasına şöyle devam etti:

“Çocuklarınızla kaliteli vakit geçirin. Ailece birlikte yürüyüşe çıkın, spor yapın. Birlikte kitap müzakeresi yapın. Ziyarete giderken yanınızda götürün. Birbiriyle oyun oynamalarını teşvik edin. Sosyal kurumlara gitmelerini sağlayın. Okumayan çocuğu zorlamayın, okulda başarısız olan çocuk çok iyi bir zanaatkar olabilir. Dünyadaki en küçük devlet ailedir. Aile ortamını kendimiz ve çocuklarımız için bir cennete çevirelim. Aile cennete ait bir olgudur”

Konferans karşılıklı soru cevap bölümüyle sona erdi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 6 = ?

 
haber yazılımı: buki