Işık’a “Otomotiv Bakanı” dediler

Işık’a “Otomotiv Bakanı” dediler
05 Mayıs 2016, Perşembe - 15:51

Türkiye Otomotiv Sektöründe 5.Arge Proje Pazarı ve 5.Kompanant Tasarım Yarışması ödül töreni dün Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın katılımı ile Tübitak Gebze Yerleşkesi Tüsside’de yapıldı.

Bakan Işık, AK Parti’de 22 Mayıs’ta gerçekleşeceği söylenen olağanüstü kongre hakkında açıklama yapmadı. Vali Hasan Basri Güzeloğlu ile Büyükşehir Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun da hazır bulunduğu törende Otomotiv Endüstrisi İhracatçılar Birliği (OİB) Başkan Yardımcısı Ömer Burhanoğlu, Işık’a, “Bilim, Sanayi, Teknoloji ve Otomotiv Bakanı” demesi dikkat çekti. IŞIK’A ÖVGÜ OİB Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı Ömer Burhanoğlu ve OİB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ve Tübitak Başkanı Prof.Dr. A.Arif Ergin’in açılış konuşmaları yaptı. OİB Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı Burhanoğlu’nun, “Bakanımıza artık; Bilim, Sanayi, Teknoloji ve Otomotiv Bakanı” diyorum demesi dikkat çekti. Bakan Işık, Burhanoğlu’nun sözlerine gülümseyerek karşılık verdi. OİB Yönetim Kurulu Başkanı Sabuncu da konuşmasında, devletin çok sayıda girişimci yetiştirmesi gerektiğini belirtti. Tübitak Başkanı Prof.Dr.Ergin, otomotiv ile ilgili projelere önemli destekler sağladıklarını, Türkiye’nin 2013 hedefleri için çalıştıklarını söyledi.

20 LİTRE YAKITLA 1000 KM GİDECEK

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, heyecan verici, ülkemizin geleceği açısından anlamlı toplantının otomotiv sektörü ve ülkemiz için hayırlı olması dileğinde bulundu, yarışmaya katılan ve ödül alanları kutladı. Türk Otomobili geliştirmede çok önemli mesafe alındığını belirten Bakan Işık, “Yerli otomobil markası oluşturamamak milletimizin gönlünü kırdı. Türk Otomobil projesini başlattık. Türkiye’nin en başarılı sektörlerinin başında otomotiv geliyor. Sektörde milli markaya ihtiyaç ayan beyan ortadaydı. Dünyanın her yerinde satılabilecek talep edilecek otomotiv yapmak için yola çıktık. Türk Otomobili Geliştirme Projesi ile otomotive ve diğer sektörlerde teknolojide inovasyona geçilecek, yerli teknolojiler tarihçe kazanacak, Türk markası ve imajı dünyaya açılacak. Ana ve yan sanayi ile birlikte 200 bin istihdam sağlanacak, yeni nesil yakıt teknolojileri ile yeni bir ulaşım kültürü oluşacak” dedi. Işık şunları da söyledi: “Yerli otomobil ile 20 litrelik yakıtla 1000 kilometre mesafe kat edilecek. Sensör teknolojileri ile fren sistemi devreye alınacak. İddialı söylüyorum; Üreteceğimiz araç dört tekerlekli bir bilgisayar olacak. TÜBİTAK’a gelin, Türk Otomobil projesinde siz de yer alın. Gelin hep birlikte dünyaya çok güçlü bir otomobil sunalım. Allah’a şükür, Ar-Ge kültürümüz gelişiyor.”

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki