İŞKUR ve odalardan işbirliği

21 Ocak 2016, Perşembe - 13:10

KSO, KTO, GTO ve İŞKUR arasında genç girişimcilere verilecek olan eğitimler konusunda iş birliği protokolü imzalandı. Öte yandan KOSGEB’in hibe ve sıfır faizli desteğinin de yeniden güncellendiği bildirildi.

İlimizdeki ticaret ve sanayi odaları ile İŞKUR arasında işbirliği yapılacak. Kocaeli Sanayi Odası (KSO), Gebze Ticaret Odası (GTO), Körfez Ticaret Odası (KTO) ile İŞKUR arasında yapılan ve 2016 Girişimcilik Eğitim Programı dolayısıyla imza altına protokolle girişimci adaylarına, iş fikirlerini iş planına dönüştürmek için; adayların eğitim almalarının ve bu konuda bilgi düzeylerinin artırılması hedefleniyor. 

70 SAAT EĞİTİM

Yapılacak olan iş birliği ile düzenlenecek eğitimlerde konusunda yetkili eğitmenler tarafından iş planı, pazarlama, hukuk ve şirket kurmanın mali boyutları hakkında bilgiler verilecek. Girişimci adayları alacakları 70 saatlik eğitimin ardından iş planlarını oluşturarak iş kurmak için KOSGEB’e başvuruda bulunabilecekler. Bu kapsamda girişimci adaylarına KOSGEB kurulundan başarı ile geçtikleri takdirde 50 bin TL hibe, ‘0’ faizli 100 bin TL geri ödemeli kredi desteği sağlanacak. Toplamda 40 sınıflık eğitim programının hedeflendiği açıklandı.

GENİŞ KATILIM VARDI

Öte yandan düzenlenen protokol imza törenine ilgi de büyük oldu. KOSGEB Kocaeli OSB Müdürü Ertuğrul Çetinkaya, GTO Başkanı Nail Çiler, İŞKUR İl Müdürü Ulvi Yılmaz, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, KTO Başkanı Mustafa Efe, İŞKUR Uzmanı Ayhan Pehlivansoy, Kocaeli Çalışma ve şube müdürü Sertif Yılmaz, Kocaeli Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Bahar Baykal, KOSGEB Kocaeli KOBİ Uzmanı Onur Kurtçu, Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Birol Bozkurt, KTO Genel Sekreteri Kenan Mintaş, KSO Genel Sekreteri Mehmet Barış Turabi, ABİGEM Genel Müdürü Şenay Yıldız, ABİGEM Eğitim Program Yöneticisi Mehtap Dindar Demir ile davetliler törende hazır bulundu.

GİRİŞİMCİLİK DERSİ

İmza töreni öncesinde açıklama yapan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Bu yıl girişimcilik eğitimlerini İŞKUR işbirliği ile üç oda olarak biz düzenleyeceğiz. Hedefimiz girişimci adaylarına destek sağlamak” dedi. KOSGEB’in verdiği girişimcilik desteğinin revize edildiğini söyleyen Zeytinoğlu, “30 bin TL olan hibe tutarı 50 bin TL’ye, sıfır faizli 70 bin TL kredi tutarı 100 bin TL’ye çıkartıldı. Bu destek girişimci sayısını artıracak. 1000 kişiye, 40 sınıfta girişimcilik eğitimi vereceğiz. Eğitimleri Doğu Marmara ABİGEM verecek” diye konuştu.

EĞİTİMLER VERİLDİ

Geçmiş yıllarda verilen eğitimler hakkında bilgiler veren Başkan Zeytinoğlu, şöyle konuştu: “ABİGEM tarafından açılan 500 eğitime 12 bin 550 kişi katıldı. Bu kişilerden 1000 tanesi kendi işletmesini kurdu. Eğitimleri KOSGEB, İŞKUR ve MARKA’nın ihalelerini alarak yürüttük. 2016 yılında da yolumuza İŞKUR’un desteği ile devam edeceğiz. Yeni programın da başarılı olmasını diliyoruz” şeklinde konuştu.

KOCAELİ’DE İŞSİZLİK YOK

İŞKUR İl Müdürü Ulvi Yılmaz’ın kurum bünyesinde verilen eğitim faaliyetlerini paylaşmasının ardından konuşan GTO Başkanı Nail Çiler bu yıl toplam 55 eğitimin verilmesinin planlandığını kaydetti. İşsizlik verileri hakkında konuşan Başkan Çiler, “Bölgemizde işsizlik yok, fakat nitelikli eleman bulunmasında zorlanıyoruz. O yüzden bu eğitimlere herkesin katılmasını bekliyoruz. Bu çalışmalarla nitelikli eleman konusunda aşama kaydedilmiştir olur” dedi.

EĞİTİMLER ÜCRETSİZ OLACAK

Körfez Ticaret Odası Başkanı Mustafa Efe ise, “Yapılan bu çalışma ile 2010 yılından bu yana binlerce kişi eğitim aldı. Bunların birçoğu başarılı oldu. İş kuranları takip ediyoruz” diye konuştu. KOSGEB Kocaeli OSB Müdürü Ertuğrul Çetinkaya da eğitimler sonucunda ülke sınırlarını aşan işletmelerin kurulmasını planladıklarını söyledi. Eğitimlerin ücretsiz olacağını belirten KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Ücretsiz eğitimler düzenlenecek. İŞKUR ayrıca cep harçlığı da verecek. Hedefimiz bin kişi ve 40 sınıf” dedi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 7 = ?

 
haber yazılımı: buki