İşte AK Parti’nin sürpriz listesi

07 Nisan 2015, Salı - 18:56

AK Parti’nin saat 17.50’de açıklanan milletvekili aday listesinde eski il başkanı Mahmut Civelek, mevcut milletvekillerinden Mehmet Ali Okur listede yer almadı. Listenin en sürpriz ismi ise 2’nci sırada yer alan Radiye Sezer Katırcıoğlu oldu

 

Süriye ÇATAK TEK – Yüksek Seçim Kurulu’nun açıkladığı seçim takviminde adayların belirlenmesi sürecinin son gününde AK Parti mevcut milletvekilleri dışında 69 aday adayını Soğuksu’da bir araya getirdi. Aday adaylarının büyük bölümünün katıldığı aday açıklama programına İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Belediye Başkanları, İlçe başkanları ve il yönetimi katıldı. Soğuksu Restoran’ın üst katında düzenlenen yemekli toplantı basına kapalı yapılırken, aday adaylarının heyecanları gözden kaçmadı. Heyecanlı bekleyişte aday adayları bol bol sohbet ederek adayların açıklanacağı dakikaların gelmesini bekledi.

 

İLK ENGELLİ ADAY ADAYLARI GELDİ

AK Parti’nin milletvekili adaylarını açıklamak için aday adaylarını topladığı Soğuksu’ya saat 13.00’ten itibaren aday adayları gelmeye başladı. Aday adayı Ali Uzer, Şaban Doğan, Cihan Düren, Yunus Bayraktar Soğuksu’ya geldi. Kadın adaylardan ise ilk olarak Tülay Çırak geldi. Saat 14.20’de Soğuksu’ya gelen İl başkanı Şemsettin Ceyhan toplantıyı başlattı. Ceyhan aday adayları ile yemek yedikten sonra aday açıklanması için bekleyişin başlayacağını belirterek toplantıyı basına kapattı.

 

MEVCUT VEKİLLER GELMEDİ

AK Parti’nin aday açıklama toplantısına Belediye Başkanları, İlçe Başkanları da katıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, aday açıklamasına yemeğin ardından katılması bekleniyor. Mevcut milletvekillerinden İlyas Şeker, Mehmet Ali Okur, Zeki Aygün, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık toplantıya katılmadı. Mevcut vekiller dışında aday adaylarının tamamı da aday açıklamasına gelmemesi dikkat çekti.

 

KOCAELİ’NİN LİSTESİ OLACAK

Yemeğin ardından açıklama yapan İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, aday adaylık sürecini, tanıtım, temayül yoklaması sürecini anlattıktan sonra aday adaylarına 50 günlük aday adaylığı sürecindeki vakur duruşları nedeniyle teşekkür etti. Hiçbir aday adayının birlik ve beraberliklerine zeval vermeden çalıştıklarını söyleyen Ceyhan, “62 aday adayımız 11 kişilik listede olmayacak. Heyecanınızı ve stresinizi anlıyorum. Ancak tüm arkadaşlarımızın bir aday gibi çalışacağına inanıyorum. Listede kim olursa olsun bu Kocaeli’nin listesi olacak” dedi.

 

BENİM İÇİN BİR ŞEY DEĞİŞMEDİ

AK Parti’nin saat 17.00’de açıklanması beklenen milletvekili aday listesi saat 17.50’de açıklandı. Partinin kurumsal sistemi olan AKBİS sistemine yüklenmeden açıklama yapmayan İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, uzun beklemenin ardından kendisine gelen telefonda söylenen isimleri açıkladı. Liste’de eski İl Başkanı Mahmut Civelek listede yer almadı. Adayların tamamının açıklanmasının ardından salondan ayrılan Mahmut Civelek, “benim için bir şey değişmedi” dedi.

 

KATIRCIOĞLU İKİNCİ SIRADA

Liste’nin en sürpriz ismi ise ikinci sırada yer alan Radiye Sezer Katırcıoğlu oldu. AK Parti’de ilk kez bir kadın aday ikinci sırada yer aldı. Milletvekilliği adaylığı için İl kadın kolları Başkanı olmayan Müge Olşen 8’inci sırada yer aldı. Olşen ve engelli kadın aday Figen Ün Souksu’ya gelmeyen isimler oldu. Mevcut Milletvekillerinden ise Mehmet Ali Okur listede yer almazken Gebze’de Cemalettin Kaflı 6’ıncı, 10’uncu sırada ise Yalçın Coştur yer aldı.

 

LİSTEMİZ HAYIRLI OLSUN

Listenin açıklanmasının ardından ilk yorumu yapan İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, “Saat 17.00’de listeler verildi. AKBİS sistemine yükleneceği söylendi ancak internete sıkıntı olması nedeniyle Seçim Kurulu başkanlığımızdan aldığımız listeyi açıkladık. 73 aday adayımızdan kim olursa olsun başımızın üzerinde olurdu. Bu saatten sonra arkadaşlarımızı kendi hallerine bıraktık. Tüm arkadaşlarımızın vakur durumu partimizin kültür ve kimliğini gösterdi. Bu güzelliği gösteren tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Listeye giren arkadaşlarımıza hayırlı olsun” dedi.

 

İşte 11 kişilik o liste

 

1.Fikri Işık

2.Radiye Sezer Katırcıoğlu

3.Zeki Aygün

4.İlyas Şeker

5.Mehmet Akif Yılmaz

6.Cemalettin Kaflı

7.Sami Çakır

8.Ayşe Müge Olşen

9.Halit Çokan

10.Yalçın Coştur

11.Yahya Coşkun

 

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 10 = ?

 
haber yazılımı: buki