İşten atılan işçiler eylem yaptı

25 Kasım 2015, Çarşamba - 12:19

Disk’e bağlı Nakliyat-İş sendikasına üye oldukları için İşlerine son verilen Yurtiçi Kargo’nun 6 çalışanı, İzmit’teki Yurtiçi Bölge Müdürlüğü Transfer Merkezi önünde eylem yaptı

 

Sendikalı oldukları için lokavt uygulamasıyla işlerine son verilen Yurtiçi Kargo Kartepe Şubesi’nin 6 çalışanı, İzmit Sanayi Mahallesi’nde bulunan Yurtiçi Bölge Müdürlüğü Transfer Merkezi önünde eylem yaptı. İşçilere DİSK Bölge Temsilcisi Vedat Küçük ile Nakliyat-İş Sendikası Örgütlenme Daire Başkanı Erdal Kopal da eşlik etti.

TESLİM OLMAYACAĞIZ

DİSK’e bağlı Nakliyat-İş Sendikası Genel Merkez Örgütlenme Sorumlusu ve Gebze Şube Başkanı Erdal Kopal ,”Kargo çalışanlarının örgütlenmesi sonrasında arkadaşlarımız işsiz kalmışlardır. Uygun olmayan şartlarda arkadaşlarımız çalışıyorlardı. Kölelik düzeninin olduğu kargo şirketlerinde olumsuz durumun devam ettiğini belirten Kopal “Kartepe Şubesinde çalışanların sendikaya üye olması sonrasında işlerinden atılmışlardır. Bu yetmemiş gibi işveren tarafından işyeri kapatılmıştır. Yasadışı uygulamaya gitmişlerdir. Yapılan baskıları kabul etmiyoruz. Atılan işçilerin geri alınmasını isteyen Kopal “Sendikalaşma sonrasında yetki başvurusunda bulunduk bu süreç devam etmektedir. Anayasal haklar çiğnenmektedir. Teslim olmayacağız. Köle değiliz toplu sözleşme imzalanacaktır” ifadelerini kullandı.

SONUNA KADAR MÜCADELE

İşçilere destek veren Genel-İş Sendikası Şube Başkanı Vedat Küçük ise “Bu durum ülkemizin her yerinde yaşanmaktadır. 12 Eylül 2010 yılında yapılan referandum sonrasında çalışanların iki sendikaya üye olması sağlanılmıştır. Ancak çalışanlar bir sendikaya dahi üye olamıyorlar. Referandumun üzerinden 5 yıl geçmiştir. Sonuna kadar mücadele edeceğiz” dedi.

OPERASYON YAPILDI

İşten atılan Yuriçi Kargo Kartepe Şube Müdürü Ahmet Kartal ise “95 yılında Yurtiçi Kargo’da kurye olarak işe başladım. Burayı bir aile gibi görüyordum. Firma tarafından haksız ve gereksiz bir şekilde şube kapatılmıştır. Bu zamana kadar şubeler arasında en fazla kar elde eden Kartepe Şubesi’dir. Çalışma döneminde başarılı bir performans sergilerken kötü niyetli bir şekilde işime son verildi.İşten çıkarılması sonrasında sosyal haklarının ve alacaklarının ödenmesini talep ettiklerini söyleyen Kartal “Gece yarısı operasyon ile kilitleri değiştirerek Kartepe Şubesi’ne girerek devir kargolarını yükleyip kaçırdılar. Sabah şubeye gelmemiz sonrasında durumu öğrendik. Günün akşamında şubeye tekrar girerek bu seferde şahsi eşyalarımı aldılar. Bu yetmezmiş gibi personelin şahsi eşyaları da alınmıştır” ifadelerini kullandı.

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 4 = ?

 
haber yazılımı: buki