İSU 10 yılda 1 milyar 47 milyon TL yatırım yaptı

15 Mayıs 2015, Cuma - 21:54

İSU genel Kurulunda kurumun yatırımları ve çalışmaları hakkında bilgi veren İSU Genel Müdür İlhan Bayram, 10 yılda 1 milyar 47 milyon TL yatırım yaptıklarını söyledi.

Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, 2014 yılı faaliyetlerinin değerlendirildiği 2015 yılı Birinci Olağan Genel Kurul’u İzmit Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde yapıldı. Genel Kurul da,  Kurumun kültür yayınlarından çıkan “Su Medeniyetinden Damlalar” kitabı ile “Su’yun Sesi” müzik albümü Genel Kurul üyeleri ile basın mensuplarına hediye edildi. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu başkanlığındaki Genel Kurul, saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile  başladı. Genel Kurulun açılışında konuşma yapan İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, “2014 yılı sonunda 679 bin 393 aboneye hizmet verdik.

 

YALOVA’YA DA SU VERDİK

Yuvacık barajı arıtma tesisinden baraj, Sapanca gölü,kaynakları ile yer altı kuyularından olmak üzere toplam 121 milyon 640 bin m3 su temin ettik“ dedi.  2014 yılında kurak bir dönem yaşadıklarını altını çizen Genel Müdür İlhan Bayram, Namazgah barajı hatları, kaynaklar ve derin su kuyuları ile içmesuyu arıtma tesisleri için 88 milyon TL yatırım gerçekleştirdiklerini ve bunun karşılığında 169,5 bin m3 su temin ettiklerini kaydetti. Kuraklık döneminde komşu Yalova’ya da 1 milyon m3 su takviyesinde bulunduklarını da ifade eden Bayram, gelecekte artan su ihtiyacını karşılamak üzere DSİ tarafından Karamürsel’de İhsaniye ve Avcıdere barajları inşa edileceğini, Gebze, Derince ve Körfez ilçelerinde DSİ tarafından yapılacak 4 ayrı göletin içmesuyu ihtiyacı için talep ettiklerini de dile getirdi.

 

SAPANCA’DAN 63 MİLYON M3 SU ALIMI

Yapılan projeksiyonlar çerçevesinde 2040 yılına kadar Kocaeli de su sıkıntısı çekilmeyeceğini vurgulayan İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, şunları kaydetti, “Geçen sene son 50 yılın en ağır kuraklığını yaşarken bu sene de son 50 yılda görülmemiş bir yağış dönemi yaşıyoruz. Yuvacık barajında yeterli miktarda su olmaması nedeniyle Sapanca gölünden 2014 yılında  47 milyon m3 su aldık. 2013 yılında 16 milyon m3 olmak üzere toplam 63 milyon m3 Sapanca’dan su aldık. Bu, Sapanca hattının çok ileri görüşlü ve stratejik karar verilmiş bir proje olduğunu gösteriyor. Bu suyu alırken de 8 milyon TL elektrik maliyetimiz oldu. Sapanca gölünde su, geçen sene, en son 29.27 metre kotuna kadar düştü; Bugün itibariyle 32.18 metre kotundadır ve göl taşıyor. Sapanca bizim için önemli bir sigortamızdır.

 

SANAYİDEN GERİ DÖNÜŞÜM

Bu sene çok yağışlı bir sene oldu. Bunun sonucunda Yuvacık barajından Sapanca gölüne takviye olarak, Sapanca-Yuvacık hattını tersten çalıştırarak, 11,5 milyon m3 su verdik. Yuvacık barajından denize deşarj ettiğimiz su miktarı ise şu ana kadar 200 milyon m3’ü geçti. Namazgah barajından da 56 milyon m3 su denize bıraktık” dedi. Arıtma tesislerinden çıkan arıtılmış suyun ikinci bir arıtmadan geçirilerek sanayi tesisleri ile yeşil alan sulanmasında kullandıklarını da anlatan İSU Genel Müdürü, Körfez, Plaj yolu, Kullar, Gebze, Kandıra Merkez ve Kandıra Cebeci atıksu arıtma tesislerinden elde edilen günlük 81 bin m3 geri dönüşüm suyunu sanayiciler ile yeşil alan sulamasına verdiklerini ifade etti. 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki