İsu'dan 40 Milyon Liralık Yatırım

İsu'dan 40 Milyon Liralık Yatırım
02 Ağustos 2016, Salı - 11:35

İSU yıllık 10 milyon lirayı bulan çamur yakma maliyetini düşürmek için kendi enerjisini üreten, çamur yakma maliyetini minimuma düşüren 2 yakma tesisi için ihale yaptı. İki tesis için 5 firma teklif verdi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yan kuruluşu olan İSU, arıtma tesislerinden çıkan atık çamuru yakmak için Gebze Atık Su Arıtma Tesisi ve Kullar Arıtma Tesisinde birer tane çamur yakma
ünitesi için ihaleye çıktı. Gebze ve Kullar Yakma tesisleri için ayrı ayrı ihaleye çıkan İSU, 19 ve 20 Temmuz’da yapılan ihalelerin ardından verilen teklifleri değerlendirmeye başladı. Kullar Yakma Tesisi için 2, Gebze Yakma Tesisi için ise 3 1irma teklif verdi. Muhammen bedeli 19 milyon 623 bin lira olan Kullar tesisi için en düşük teklifi Fam İnşaat ve Özkartallar ortaklığını verirken, muhammen bedeli 20 milyon 11 bin lira olan Gebze tesisi için ise en düşük teklifi Armaplast verdi.

10 MİLYONLUK MALİYET
İl genelinde bulunan tüm arıtma tesislerinde çıkan günlük 183 ton çamur atığın yakılmasının maliyetinin yüksek olması nedeniyle İSU kendi yakma tesisini yapmaya karar verdi. Yapılan çalışmanın ardından yıllık 10 milyon olan yakma giderini azaltacak ve kendi enerjisini de üreterek yapım maliyetini 4 yılda karşılayacak olan yakma tesisinin yapımına karar verildi. İSU Genel Kurulundan da karar alınmasıyla birlikte çalışmalarını hızlandıran İSU ihaleyi gerçekleştirdi. Gebze ve Kullar’da yapılacak olan iki tesis günlük 190 ton çamur yakma kapasitesine sahip olacak.

TEKLİFLER VERİLDİ
19 ve 20 Temmuz’da yapılan ihalelerde Gebze için 3, Kullar için ise 2 firma teklif verdi. 19 milyon 623 bin lira muhammen bedeli olan Çamur Yakma ve Enerji Üretim Tesisi için Fam İnşaat ve Özkartallar ortaklığı 14 milyon 196 bin lira, Enta Mühendislik ve Ranteko Çevre 14 milyon 400 bin lira teklif verdi. Muhammen bedeli 20 milyon 11 bin lira olan Gebze yakma tesisi için ise Özkartallar 14 milyon 438 bin lira, Armaplast 13 milyon 607 bin lira, Ranteko Çevre 16 milyon 241 bin lira teklif verdi. İSU teklifleri değerlendirdikten sonra kazanan şirketlere yer teslimini yapacak. 
KENDİ ENERJİSİNİ ÜRETECEK
Düşük ilk yatırım ve işletme maliyeti, yüzde 100 yerli, koku kontrolü, nihai bertaraf metodu, minimum alan ihtiyacı, hızlı imalat süreci, kısa geri dönüşüm süreci, düşük nakliye maliyeti, hızlı çamur yönetimi ve natif enerji kaynağı olacak. Kısa sürede kendini amorte edecek olan bu tesislerin her birinde günde 95 ton çamur yakma kapasitesi olacak ve bu yakmadan 1 MW’lik enerji üretimi olacak. Tesis kendi enerjisini tamamını, bulunduğu tesisin ise enerjisinin yarısını üretecek. İSU’yi 4 milyon 200 bin liralık bir elektrik giderinden kurtaracak. Ayrıca bu tesisin kurulması ile bazen tesis içinde çevirmek zorunda kalınan çamurun de maliyeti ortadan kalkmış olacak.

16 İŞÇİ ÇALIŞACAK
Bir yılda tamamlanması planlanan tesislerin en büyük özelliği ise kokuyu ortadan kaldırması. Baca gazı emisyonunun önemli olacağı bu tesislerde kenttin rahatsız olduğu kokuda ortadan kalmış olacak. Çamur kapalı sistem içinde bertaraf edileceği için koku çıkmayacak. Her iki tesiste toplam 16 işçi çalışacak. 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 6 = ?

 
haber yazılımı: buki