İZAYDAŞ’ta arabulucu dönemi!

İZAYDAŞ’ta arabulucu dönemi!
04 Nisan 2016, Pazartesi - 23:36

Tes-İş’in örgütlü olduğu İZAYDAŞ’ta devam eden toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı ve arabulucu dönemi başladı. Tes-İş Şube Başkanı İrfan Kabaloğlu, yevmiyelere 13 TL zam istediklerini söyledi

Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri Sendikası (Tes-İş) Adapazarı Şubesi ile Büyükşehir iştiraklerinden İZAYDAŞ arasında yapılan sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı. Kurum adına Tes-İş ile işveren sendikası Yerel-Sen arasında başlayan toplu sözleşme görüşmelerinde yapılan beş oturumda anlaşmaya varılamayınca arabulucu dönemi başladı.

 

8 MADDEDE TAKILDILAR

28 Mart’ta yasal sürecin tamamlandığı sözleşme görüşmelerinde toplam 8 maddede uzlaşının sağlanamadığı ifade edildi. Kalan maddelerde ise sorumluların kapsam dışına alınması, haftalık çalışma süreleri, vardiyacıların vardiya dönüşünde işe gelişlerindeki mesai uygulanması sorunu ve tatillerde çalışma ücretlerinin yeniden düzenlenmesi taleplerinin yer aldığı bildirildi.

 

13 TL ZAM TALEP EDİLDİ

Konu hakkında bir açıklama yapan Tes-İş Adapazarı Şube Başkanı İrfan Kabaloğlu, “TİS’in bir pazarlık olduğunu biliyoruz. Fakat geçmiş yıllardaki sözleşmelerde karara bağlanmış maddelerden vazgeçmemiz mümkün değil. Bu maddeler 4 dönemdir uygulanıyor. Aynı zamanda ücretle ilgili birinci ve ikinci altı aylık teklifler yapıldı. Biz ilk yılda taban tavan ayarlaması yapılarak yevmiyelere seyyanen 13 TL zam talep ediyoruz” dedi.

 

“ANLAŞMA SAĞLANIR”

İZAYDAŞ’ın doğayı ve çevreyi korumakla ilgili önemli hizmetler yaptığını dile getiren Kabaloğlu, “Çalışan arkadaşlarımız ağır ve tehlikeli bir iş kolunda görev yapıyor. Haliyle şartları her işyerine benzemiyor. Sözleşmenin bağıtlanması için 20 günlük bir zamanımız var. Yüksek hakeme gitmeden işverenle masada anlaşacağımıza inanıyoruz” dedi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki