İzmit Doğu Türkistan için ayağa kalktı

06 Temmuz 2015, Pazartesi - 02:33

 

Türkiye genelinde aynı anda gerçekleşen Doğu Türkistan’a destek eylemleri İzmit’te Ülkü Ocakları ve Türkiye Kamu-Sen öncülüğünde gerçekleşirken, zulmü lanetleyen eylemciler Çin bayrağı yaktı

DOĞU Türkistan’a destek eylemleri Türkiye genelinde olduğu gibi İzmit’te de devam ediyor. Ülkü Ocakları ve Türkiye Kamu-Sen öncülüğünde gerçekleşen eylem, Merkez Bankası önünde başlayıp Sabri Yalım Parkı’nda sonlandı. Yürüyüşe; MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, MHP Kocaeli Milletvekili adayı Süleyman Pekin, MHP Körfez İlçe Başkanı Zeki Gürsu ile  MHP İl Başkan Yardımcısı Ögetay Bal, Kamu Sen Kocaeli İl Başkanı Veysel Uluman, Türk Eğitim Sen Kocaeli Şube Başkanı Yaşar Şanlı ve çok sayıda vatandaş katıldı.

SOYDAŞLARIMIZ KATLEDİLİYOR

Grup Sabri Yalım Parkı’nda yürüyüşünü sonlandırırken Türkiye Kamu Sen Kocaeli İl Başkanı Veysel Uluman burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Uluman, “Çin zulmü Ramazan ayında da durmadı. Doğu Türkistan’da yıllardır devam eden baskılar, mübarek oruç ayımızda ayyuka vardı. Kur’an yasak, oruç yasak, ezan yasak, başörtüsü yasak, dini eğitim yasak. Biz burada iftardan iftara, sahurdan sahura koşarken orada kardeşlerimiz, soydaşlarımız eziliyor, katlediliyor. Oruca niyetlenen gözyaşıyla iftar açıyor. Kuran okumaya niyetlenen kanıyla abdest alıyor. Doğu Türkistan’da Uygur olmanın, Müslüman-Türk olmanın bedelini onlar canları pahasına ödüyorlar. Biz ise buradan ancak kınayabiliyoruz” ifadelerini kullandı.

ZALİMLE AYNI SAFTA OLMAYIN

Doğu Türkistan’ın yanında olduklarının altını çizen Veysel Uluman açıklamasını şöyle sürdürdü:  “Türkiye Kamu Sen olarak buradayız. Ocaklar, dernekler, sendikalar olarak buradayız. Çin’i kınıyor ve lanetliyoruz. Çin yanlılarını da kınıyoruz. Çin’in bir şey yapmadığını, olayların uydurma olduğunu söyleyenleri de lanetliyoruz. Zulme karşı duruşunuz yok, bari zalimle aynı safta olmayın. Allah’ın gazabı zulmedenlerin üzerine olsun!’’ Basın açıklamasını ardından Veysel Uluman yürüyüşe katılan vatandaşlarla birlikte Çin bayrağını ayaklarının altında ezdi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki