İzmit’te karantina

18 Ocak 2016, Pazartesi - 13:11

Kocaeli Valiliği’ne bağlı İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından İzmit Malta Mahallesi girişine karantina tabelası asılarak, bölgeye havyan giriş ve çıkışı yasaklandı.

Türkiye'de son dönemde görülmeye başlayan yeni tip şap hastalığı nedeniyle ülkenin belli bölgelerinde karantina altına alma işlemleri başlatıldı. Karantinaya alınan bölgelerde hayvan pazarları kapatılarak, bölgeye hayvan giriş ve çıkışları da yasaklandı.

Suriye'den kaçak şekilde ülkeye sokulan hayvanlardan yayıldığı iddia edilen hastalık, ilk olarak Eylül ayında Van'da görülmüştü. Daha sonra Kars, Çorum, Kırşehir, Aksaray, Bursa, Denizli, Kırıkkale, Samsun ve Burdur gibi illere de yayılan hastalık nedeniyle Kocaeli’de de bazı bölgelere karantina uygulandı. Hayvanlarda görülen Asya-1 Virüsü ve Nepal Şapı olarak adlandırılan virüs nedeniyle İzmit Malta Mahallesi Tuana Evleri altındaki ahırların girişine Valilik tarafından bölgenin karantina altına alındığına dair tabelalar asıldı. Şimdilik bölgeye hayvan giriş ve çıkışları yasaklandı ancak yine de bölgede et ve süt ticareti sürüyor.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 3 = ?

 
haber yazılımı: buki