''Kadına bağlı değeri kaybetmiş toplumlar...''

08 Mart 2016, Salı - 22:36

Marka tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar günü kapsamında “Girişimciliğin Kadın Yüzü” konulu düzenlenen etkinlik de konuşan Vali Güzeloğlu “Kadınsız bir kalkınma düşünemediğimiz gibi, sosyal insanın yetişmesinde de en önemli unsur kadındır. Kadına bağlı güçleri ve değeri bıraktığımız da toplum olarak geri kalmış oluruz. Kadın geleceğin güveni, mutluluğu Saadettin, gelişimin, sevgi ve saygının temsilcisidir” dedi. 

Tören de KOSGEB’den kredi kullanarak kendi işlerini  kuran ve bugün kendi alanlarında oldukça başarı sağlayan, işletmelerinde  birçok kadına iş istihdamı sağlayan  MAPSİS Yönetim Kurulu Başkanı Filiz Akkaş (Gebze) ile Narköyü işletmecisi (Kandıra) Nardane Kuşçu’nun hayat hikayeleri ve başarıları kadınlara moral oldu. 

AYAN “KADIN İSTİHDAM KATILIMINI ARTIRMALIYIZ”

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren MARKA Genel Sekreteri Mustafa Ayan, “Toplumun yarısını oluşturan kadınların iş gücünde olması düşünülmemelidir. Kadın istihdamını biz çok önemsiyoruz. Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşması için kesinlikle kadın istihdamının artması gerekiyor. Kadınlarımızın ekonomiye kattığı birçok pozitif şeyler var. Biz bunların bilincindeyiz. Kadınlarımızın istihdama katılım noktasında karşısına çıkan problemlerin çözülmesi noktasında hepimize görev düşüyor” ifadelerini kullandı.

 

KADINLAR İÇİN BİR ARAYA GELDİLER

Marka toplantı salonunda gerçekleşen etkinlik İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı. Etkinliğe Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu eşi Ayşe Güzeloğlu, İzmit Kaymakamı Ersin Emirooğlu, Körfez Kaymakamı Hasan Hüseyin Can, Körfez Kaymakamı Hasan Hüseyin Can, Derince Kaymakamı Mesut Akbulut  ve eşleri ile  Marka Genel sekreteri Mustafa Ayhan  Sosyal Politikalar İl Müdürü Berkir Yümlü eşi Müzeyyen Yümlü, Kadın Meclisi Başkanı Büşra Namlı, İzgiad Başkanı Yusuf Erenkaya yönetim kurulu üyelerinden  Fatma Saygılı ve Çiğdem Akbaş kadın STK temsilcileri ile davetli konuklar il protokolü katıldı. 

 

GÜZELOĞLU “ KADINSIZ BİR KALKINMA DÜŞÜNÜLEMEZ”

Güzeloğlu “ Annelerimiz eşlerimiz ve kardeşlerimizin bu güzel gününü kutluyorum sözleriyle başladığı konuşmasına; Kadını ve kadına bağlı tüm değerleri bugün için değil her zaman hatırlamalıyız. Ve erkek olarak onlara olan sorumluluğumuzu farkında olmalıyız." dedi.  Güzeloğlu “ Kadınlarımız İnancımızın ve ahlakı değerleridir. Kadınlara sevginin yanı sıra saygı da duymalıyız. Kadın değerlerin gelişmesi toplumda güveni artırır. Sağlıklı güzel bir toplum istiyorsak biz erkekler kadınlarımıza haklarının bilinci altında olmalarını sağlamalıyız. Kadınsız bir kalkınma düşünemediğimiz gibi, sosyal insanın yetişmesinde de en önemli unsurda yine kadındır. Kadına bağlı güçleri ve değeri bıraktığımızda toplum olarak geri kalmış oluruz. Kadın geleceğin güveni, mutluluğu saadetin, gelişimin, sevgi ve saygının temsilcisidir. Ben buradan bir kez daha Kadına yönelik şiddeti ülkemiz de ve dünyadan kınıyorum dedi ve Kadın girişimcilerinin önünün açılarak teşviklerle sayılarının arttırılması gerektiğini Kadının onuruna, şahsiyetine ve kişiliğine yönelik saldırgan zihniyetin yok edilmesi gerekiyor" diye konuştu.

 

"BİRİ BİN YAPIYORLAR"

Kadınların MARKA’nın programlarında erkeklere oranla daha başarılı olduğunu kaydeden Vali Güzeloğlu, “Hükümetimizin gerçekleştirdiği programlarla kadın girişimciliğine verilen destekler çok önemli noktalara geldi. Yapılan programlarla kadın girişimciliği olumlu anlamda özendirildi. MARKA’nın açtığı projelerde en yüksek başarı erkeklere oranla kadınlar gerçekleştirmiştir. Kadınlarımıza bir verdiğimiz zaman maharetleriyle onları bin yapmıştır. Önümüzdeki dönemde kadınlarımıza dönük katkıları çoğaltacağız” açıklamasında bulundu.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

9 + 7 = ?

 
haber yazılımı: buki