Kadınlar gününün olması bile saçmalık!

Kadınlar gününün olması bile saçmalık!
07 Mart 2016, Pazartesi - 11:54

Kocaeli Sivaslılar Derneği Kadın Kolları, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü programında Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Nihal Paşalı Taşoğlu’nun katıldığı konferansta “Kadına verilen toplumsal rolün aileye yansıması” konuşuldu.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla kentimizde birçok sivil toplum kuruluşu etkinlikler gerçekleştirdi. Kocaeli Sivaslılar Derneği Kadın Kolları’da Belediye İş Hanı’nda bulunan dernek binasında bir konferans gerçekleşti. Konuşmacı olarak Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Nihal Paşalı Taşoğlu katıldığı konferansta “Kadına verilen toplumsal rolün aileye yansıması” konuşuldu. Konferansa Kocaeli Sivaslılar Derneği Başkanı İbrahim Kabasakal, Sivaslılar Derneği Kadın Kolları Başkanı Zekiye Yıldız, Kastamonu Kadın Kolları Hikmet Yüzbaşıoğlu, DSP İzmit İlçe Başkanı Hülya Yıldırım ve Şirintepe Mahalle Muhtarı Nilgün Düzen katıldı.

HAK ETTİKLERİ YERDE DEĞİL

Kadınların günümüzde hiçbir alanda hak ettiği yerde olmadığını söyleyen Sivaslılar Derneği Başkanı İbrahim Kabasakal, “Yükte en üstte, nimet paylaşılmada en altta kadınlarımız. Kadınlar; eş, anne, kardeş, arkadaş kısacası her şey. Ama düşünelim. Acaba kadınlarımız hak ettiği yerde mi? Gerek ekonomide gerek hukukta ülkemiz hak etmediği yerde. Çocuklarımızın geleceği için kavgayı bırakıp, toplumun yüzde 51’ini oluşturan kadınlarımızı baş tacı yapmamız gerekiyor. Lafla olmuyor. Kadınlarımız, gerekli çıkışı yapmalı. Bir toplum kadınlarına sahip çıkmıyorsa, geri toplumdur. Dünyada seçme ve seçilme hakkı yokken, bu topraklarda Gazi Atatürk ile beraber 1930’lu yıllarda gelmiştir” dedi.

KADINLAR GÜNÜ SAÇMALIK

Kadınlar gününün bile olmasının saçma olduğunu belirten Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Nihal Paşalı Taşoğlu, “Saçı uzun, aklı kısa veya kadının korunmaya ihtiyacı var gibi sözlerle bir yere varılmaz. Partilerde kadın kotası var. Lütufmuş gibi bize şu kadar yer ayırdık diyorlar. Kadınlar günü bile neden var diye düşünmemiz gerekiyor. Evlilik programlarında bakıyoruz kadın beni taşıyan bilen erkek istiyorum diyor. Neden? Sen akülü sandalyeye mi mahkumsun? Elin ayağın mı tutmuyor? Neden birilerinin seni taşımasını bekliyorsun? Mor çatı diye bir şey var. Hani bu kimsesiz hayvanlar barınağı gibi… Böyle bir şey olabilir mi?” açıklamasında bulundu.

ÇOCUK YETİŞTİRME MESELESİ

Kadınların çocuk yetiştirme meselesine de değinen Taşoğlu, “Antalya’da turistler otelde yemek yerken çocuklarına ne yiyeceklerine sorar, ondan sonra karışmaz. Yemek yiyebilmiş mi, üstüne dökmüş mü umurlarında olmaz. Derler ki öğrensinler, çabalasınlar. Kendi ayaklarının üstünde dursunlar derler. Çocuk koltuğa çıkmaya çalışıyor, düşüyor, kalkıyor. Tekrar çıkmaya çalışıyor. Adamın biride görüyor, ah canım sen koltuğa mı çıkmaya çalışıyorsun deyip, koltuğa çıkarıyor. Ordan babası hemen adama sert çıkıyor. Napıyorsun, ben görmüyor muyum çıkmaya çalıştığını? Şuan sen çocuğun çabasını elinden aldın. Bırakalım, kendisi çıkmayı başarsın” diye konuştu.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki