KALPAZANLAR KOL GEZİYOR

29 Aralık 2014, Pazartesi - 16:29

 

Çayırova ilçesi ve civarında dolandırıcılar piyasaya sahte para sürdükleri öğrenildi

Önceki gün Çayırova Fatih caddesi esnaflarına sahte 200 Türk lirası vererek alış veriş yapan kadın,aynı işlemi cadde üzerinde bulunan birkaç esnafa daha yaptığı anlaşıldı

Çayırova ilçesinde piyasaya sahte para süren Kişi ya da kişiler Fatih Caddesi esnaflarını dolandırdılar. Edinilen bilgilere göre önceki öğlen saatlerinde cadde üzerinde bulunan esnaflara sahte 200 Türk lirası veren kişiler cadde esnaflarını dolandırarak ortadan kayboldular. Dolandırıldıklarını anlayan cadde esnafları Emniyet yetkililerine kamera kayıtlarıyla beraber başvurarak dolandırıcıların bir an önce yakalanması için çaba göstereceklerini söylediler.

SAHTE PARA İÇİN NELERE DİKKAT EDİLMELİ! 

Uzmanlar, “kalpazanların kolay para kazanmak amacıyla her ne kadar sahte paraların basımını günümüzün gelişen teknolojisi ile daha kolay yapmayı mümkün hale getirseler de yine de kalpazanlar ellerindeki sınırlı imkanlarla sahte para basma işini yapmaya devam etmektedirler. Sahte paralar 
gerçek banknotlarla karşılaştırıldığında aralarında aslında dikkatle incelendiğinde çok büyük farklılıkların olduğunu görmek mümkündür.” Şeklinde vatandaşlara uyarılarda bulunmaktadırlar.

UZMANLARA GÖRE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN UNSURLAR…

Renk Uyumu: 
Gerçek banknotlar, renkler çok canlı ve birbiri ile son derece uyumlu olmasına rağmen sahte paralarda ise renklerin soluk ve uyumsuzluğu dikkati çeker.

Baskı Yönünden: 
Orijinal banknotlar dizayn, baskı yönünden tam bir uyum içerisinde ve temiz bir görünüme sahip iken, sahte olanlar dikkatli bir göz ile incelendiğinde anlaşılabilecek ölçüde düzensizlikler dikkati çekmektedir.

Kağıt Farklılığı: 
Orijinal para, pamuk elyafından özel olarak yapılırken, sahte paralar piyasada bulunan normal bir kağıttan yapılmaktadır.

Renkli Lifler: 
Orijinal Türk parasına ultraviyole ışığı altında bakıldığında kağıdın hamuruna konulan kırmızı ve mavi ışık veren lifler görülebilmekte iken sahte olanlarda boyama teknikleri ile benzetilmeye çalışılmaktadır. Silgi ile silinmesi durumunda bu sahte boyaların çıktığı görülecektir.

Kabartma Baskı: 
Orjinal olan parada, yazılar ve portrelere elle dokunulduğunda hissedilebilecek bir şeklide kabartmalı olarak basılmış olması

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki