Kardeş Şehirler Hoş Geşdiniz

Kardeş Şehirler Hoş Geşdiniz
03 Mart 2016, Perşembe - 15:11

Artık Çayırova Müftülüğünün Balkanlardan bir kardeş şehri oldu.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2006 yılından itibaren “Kardeş Şehir Projesi” çerçevesinde bir çok ülkede belirlemiş olduğu eşleştirmeler sonucunda Çayırova İlçesinde Kosova’nın Ferizay ve Drenas (Skenderaj) şehirleri ile kardeş İlçe olarak belirledi.

Çayırova İlçe Müftüsü İbrahim KADIOĞLU’ nun yaptığı açıklamada;Balkanlarda bulunan soydaş ve din kardeşlerimize her türlü dini ihtiyaçlarının karşılanmasında,dostluk ilişkilerimizin geliştirilmesinde Diyanet İşleri Başkanlığının İlçemize Kosova’nın Ferizay veDrenas şehirlerin, kardeş şehir olarak belirlediği için teşekkür etti.

Başkanlıkça uygun görülen bu kardeş şehirlerimizde yaşayan müslüman kardeşlerimize dini ve içtimai açıdan tüm Çayırovalı hemşerilerimizle inşaallah yardımcı olmaya çalışacağız.Balkanlarda bulunan müslüman ve soydaşlarımız Türkiye’de bulunan bizleri bir ağabey bir dost olarak,bir yardım eli uzatan kişiler olarak görmektedir.Ecdadımızın biryadigarı olarak orada yaşayan Müslüman kardeşlerimize yakın zamanda Çayırovalı hemşerilerimizle hizmet götürmeye çalışacağız, dedi.

Ferizay şehri, 1873 yılına dek küçük bir köy durumunda olmuştur. Şehrin gelişmesi Osmanlı devrinin sonlarına doğru, Belgrad-Selanik tren hattının açılması ile beraber gerçekleşmeye başlamıştır.

Ferizay, Kosova’nın güney kesiminde yer alır. Şehir, Priştine-Üsküp ve Prizren-Üsküp karayolunun kesişme noktasında konumlanır.

Şehrin nüfusu 160.000-170.000 civarındadır. En büyük oran Arnavutlara ait olup, bunları sırasıyla Aşkali, Rom, Goralı, Boşnak, Sırp ve Türk nüfusu izlemektedir. Şehir merkezinde bulunan cami ve kilise, dinî hoşgörü örneği olarak simgeleştirilmektedir.

Drenas (Skenderaj)şehri,Çoğunlukla Arnavutların yaşadığı yerleşke, Kosova'da en yoksul şehirdir ve son Kosova savaşının1998'de başladığı yerdir. O dönemde her bakıma büyük zararlar görmüştür. KuzeyKosova'nın Mitroviça bölgesindedir. Dreniça bölgesindeki en büyük yerleşim birimidir. Nüfus bakımından 51.317 kişi yaşamaktadır.Komşuları; kuzeyde ZubinPotok, Mitroviça, doğuda Vıçıtırın, güneydoğuda Glogovaç, güneyde Malişova, güneybatıda Klina ve batıda İstok’dur.

 

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 2 = ?

 
haber yazılımı: buki